Ayvalık’ta Süleymancılar yurdunda kaçak kurban kesimi

Kurban Bayramı’nda Ayvalık Ali Çetinkaya Mahallesi Muammer Aksoy Caddesi 25. Sokak’ta bulunan Süleymaniye Erkek Öğrenci Yurdu’nun bahçesinde kurulan düzenek ile yasa dışı kurban kesimi yapıldı.

Bayramın birinci günü kamyonlarla yurt binasının bahçesine taşınan büyükbaş hayvanların, bahçede kurulan düzeneklerde kesilmesi görüntülendi.
Çevre Kanunu’na göre kurban kesim yerlerinin yerel belediyeler tarafından belirlenmesi ve denetlenmesi gerekiyor. Ayrıca park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlara ilgili belediyelerce idari para cezaları kesiliyor.

Mahalle sakinleri, konuyla ilgili her yıl aynı görüntülerin tekrarlandığını ve şikayetçi olduklarını dile getirirken, Ayvalık Belediyesi’ne bildirim yapılmasına rağmen sonuç alamadıklarını; öncesinde yapılan hazırlıkları ve kesimi belgeleyerek resmi kanallara bildirim yapmalarına rağmen engel olunmadığını söylediler.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile de görüşen mahalleli, sorumluluğun yerel belediyede olduğu, başka bir yerde kesim için de farklı bir kurumun izin verme yetkisinin olmadığı yönünde bilgi verildiğini belirtiyorlar.

Ayvalık Belediyesi Göz Yumuyor

Ayvalık Belediyesi bayram öncesi kurban kesim yerlerini duyurmuştu. Kesim yerleri arasında adı geçen yurt bulunmuyor. Kesim yerleri belediye tarafından belirlenip denetleniyor.

Ayvalık Belediyesi’nin açıkladığı kesim yerleri

Bayram öncesi Ayvalık Yerel İnisiyatifi, Ayvalık Belediyesi’ne Çevre Kanunu’na uyulmasına yönelik bilgilendirme ve duyuruların yapılması ve gerekli yaptırımların yerine getirilmesi talebiyle dilekçe vermişti.  ( https://docs.google.com/document/d/1-BkRAc3iZ8Nv0W3Rb1nB93UEgpOOl9adwGegKIlk_6Q/edit?usp=sharing )

Süleymancılar Yurtlarıyla Gündemde

Adana Aladağ’da 10 kız çocuğu ve bir çalışanın yaşamını yitirdiği yurt yangınının yanı sıra, cinsel taciz haberleriyle de gündeme gelen Süleymancılar tarikatının ülke genelinde binin üzerinde yurdu bulunduğu iddia ediliyor.
2008 Yılında Konya Taşkent’te kız yurdundaki LPG patlamasında da 18 kız öğrenci hayatını kaybetmişti
2015 yılında ise yine Süleymancılara ait Kütahya’da bulunan erkek öğrenci yurdunda bir çocuk mutfakta zorla çalıştırılırken kıyma makinesinde kolu kopmuştu.
Ölümlerle gündeme gelmesinin ardından, 2002 yılında Genelkurmay Başkanlığı’nın “İrticai Örgütlerin Tehdit Değerlendirmesi” çalışmasında Süleymancılar tarikatının geniş yer aldığı ortaya çıkmıştı.
Tarikatın en büyük gelirlerinden birinin kurban satış ve kesimleri olduğu biliniyor.