Bakanlıktan toplu taşıma genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 1 Haziran ve 1 Ekim tarihleri arasında toplu taşımada yüzde 50 doluluk ve maske kullanımının takip edileceğini açıkladı. 

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine, “Yaz Mevsimi Trafik Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre 1 Haziran ve 1 Ekim tarihleri arasında toplu taşıma araçları ve otobüslerde yüzde 50 doluluk ve maske kullanımı kriterleri titizlikle takip edilecek, trafik denetimlerinde sosyal mesafe kurallarına dikkat edilecek.

Genelgeyle, 65 yaş üzeri yurttaşların ikinci sokak izni, sosyal izolasyonu temine yönelik alınan tedbirlerin bir sonucu olarak şehir içi ana güzergahlarda ve şehirlerarası karayollarında seyreden araç sayısının azalması, ortalama hızların yükselmesine sebep olabileceği göz önünde bulundurularak; hız kontrolleri başta olmak üzere emniyet kemeri takma, cep telefonu kullanmama, yaya geçitlerinde yayalara yol verme, şerit kullanma, hatalı dönüşler gibi kural, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik etkin, yoğun ve sürdürülebilir trafik denetimlerine ağırlık verilecek. Denetimlerde sosyal mesafeye dikkat edilecek.