Bakırköy kadın hapishanesinde tutsaklara saldırı

Bakırköy Kadın Hapishanesinde Tutsaklara Saldırı

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde kadın tutsakların kaldığı B/6 Koğuşu’na baskın düzenlendi. Baskında tutsaklar darp edilirken, Esin Kavuk adındaki tutsağın ise koğuştan alınarak götürüldüğü belirtildi. Dün gerçekleşen baskının, tutsakların aileleriyle yaptığı görüşme sonucu öğrenildiği belirtildi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğru Suriye’ye dönük başlattığı operasyona sosyal medya paylaşımlarında “Savaşa hayır” diyerek karşı çıkan Esin Kavruk, 11 Ekim’de “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanarak, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ne götürülmüştü.

Konu ile ilgili Çağdaş Hukukçular Derneği’nden açıklama yapıldı

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin yapmış olduğu açıklamanın tam metni şu şekilde:

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 28 Kasım 2019 Perşembe günü B6 koğuşunda
bulunan kadın tutsaklar gardiyanların saldırısına uğramış, tutsaklar yerlerde sürüklenmiş ve ağır işkenceye maruz kalmışlardır.

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde işgal karşıtı sosyal medya paylaşımları nedeniyle
tutuklu bulunan Esin Kavruk’u DNA örneği alınacağı gerekçesiyle zorla TEM şubeye teslim etmek için onlarca robocop kıyafetli, kasklı ve joplu gardiyan, müdürlerin eşliğinde B-6 koğuşuna baskın yapmıştır. Koğuşta bulunan 19 kadın tutsaktan 16’sını sürükleyerek hücreye götürüp Esin Kavruk’u da zorla Haseki hastanesine götürmüşlerdir. Esin Kavruk Haseki Hastanesinde Tem polislerine teslim edilmiş, kendisinden işkenceyle DNA örneği alınmıştır.

Bu sırada B-6 koğuşunda bulunan tutsaklar darp edilmiş, 16 tutsak kadın saçlarından
sürüklenerek hücrelere atılmıştır. Koğuşta kalan 2 tutsaktan aramaya katılmaları istenmiş, kadın tutsaklar bunu reddetmiştir. Koğuşta yapılan arama kadın müdür tarafından beğenilmeyip yeniden arama yaptırılmış yapılan arama sırasında koğuşun altı üstüne getirilmiş, tutsakların kitapları, defterleri, dava dosyaları hatta battaniyeleri bile alınmıştır.

Tutsaklarla yaptığımız görüşmelerde, yapılan saldırı sırasında 1. Müdürün, kadınların saçını
bizzat çekip “müdahale böyle olur” söyleminde bulunduğu tarafımıza iletilmiştir.
Kadınlar sabah sayımından 14.00-15.00’e kadar hücrede tutulmuşlar, hücrede tutuldukları
ilk saatlerde kadınlara su verilmemiştir.

Kadınların hepsinde darp izlerini görmek mümkün haldedir. Zühal Sürücü kafasında aldığı
darbeler sonucunda oluşan şişlikler ve sağ el baş parmağındaki ezilme nedeniyle, Dilek Geçgin ise vajinasına aldığı darbeler nedeniyle hastaneye götürülmüş ve adli tıp raporu almışlardır. Ancak diğer tutsakların muayenesi için acil servisten ambulans çağrılmış ve hastane sevkleri yapılmamıştır. Ambulansta muayene olmaları istenmiş, tutsaklar bunu kabul etmemiştir. Hastaneye sevki gerçekleşmeyen Zeynep Gerçek’in ve DNA örneği alınan Esin Kavruk’un beline aldığı darbeler nedeniyle yürümekte zorluk çektiği görülmüştür.

Tutsaklar hapishane müdürleri, gardiyanlar ve tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda
bulunmuştur.

Yaşanan saldırıdan kanuna aykırı bir şekilde DNA örneği alınması kararı veren Sulh Ceza
Hakimliği, hapishane müdürleri, gardiyanlar ve TEM şube polisleri sorumludur.
Bizler sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyor ve herkesi tutsakları sahiplenmeye
çağırıyoruz.

Çağdaş Hukukçular Derneği

İstanbul Şubesi