Ege Denizi’nde 5,1 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi’nde Girit Adası açıklarında 5,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 00.58’de Ege Denizi’nde Girit Adası’nın kuzey doğusu ile Kasos Adası’nın güney batısı açıklarında 5,1 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi.

Deniz yüzeyinin yaklaşık 22 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Muğla’nın Datça ilçesine 158 kilometre mesafede olduğu belirlendi

Balıkesir’de 4.6, 4.3 ve 4.0 büyüklüğünde peş peşe depremler meydana geldi. Depremler çevre illerden de hissedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi, saat 23.14, 23.24 ve 23.46 sularında Balıkesir Altıeylül’de 4.6, 4.3 ve 4.0 büyüklüğünde üç deprem meydana geldiğini bildirdi.

Depremler çevre il ve ilçelerden de hissedildi.

Depremlerin etkisiyle endişelenen çok sayıda Balıkesirli geceyi sokakta ateş yakarak ya da büyükşehir belediyesinin tahsis ettiği yerlerde geçirdi.

70 sarsıntı kaydedildi

Balıkesir merkez ve ilçelerinde ise bu depremlerle birlikte sabah saatlerine kadar 70 artçı sarsıntı yaşandı.

Akçaköylüler geceyi dışarda geçirdi

Balıkesir’de meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki depremin en çok hissedildiği yerlerden kırsal Akçaköy Mahallesi sakinleri, geceyi dışarıda ateş yakıp ısınarak geçirdi.

Mahalle Muhtarı Şerafettin Demirci, vatandaşların biraz tedirgin olduğunu belirterek, “Köyümüzdeki eski evlerde birkaç çatlak var” diye konuştu.

Okullar tatil edilmeyecek

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz de bugün okulların açık olacağını herhangi bir tatilin söz konusu olmadığını söyledi.

18 kişi hastanelere başvurdu

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz da “Şu an için hastanelerimize 18 kişi başvurdu. Herhangi ciddi bir durum söz konusu değil. Deprem anında oluşan panikten dolayı bazı vatandaşlarımız bayılmış. Bazıları ise evden dışarıya çıkma esnasında dolap kapağı gibi yerlere kafasını çarpmış. Hepsi ayakta tedavi oldu.”