Bangladeş’te Binlerce Tekstil İşçisi Eylemde : Bizi Açlıktan Kim Koruyacak?

Bangladeş’in başkenti Dakka’da caddeleri kapatarak gösteri yapan binlerce tekstil işçisi, Batılı markalara üretim yapan fabrikaların ücretlerini ödemediğini ve koronavirüsten çok açlıktan ölmekten korktuklarını ifade etti.

H&M, Walmart ve Tesco gibi Batılı zincirlerin, koronavirüs salgını yüzünden siparişlerini iptal etmesi, Bangladeş’te tekstilin önemli bir yer tuttuğu 40 milyar dolarlık ihracat sektörünü krize soktu.

Bangladeş, yıllık 35 milyar dolar ile Çin’in ardından tekstil ihracatında dünya ikincisi.

AFP’de yer alan habere göre gösterici işçiler, sipariş iptallerinin ardından birçok fabrikanın ödeme yapmadığını söyledi.

21 yaşındaki Sajedul İslam, “Koronavirüsten korkuyoruz. Bu hastalıktan çok kişinin öldüğünü duyduk. Ama başka seçeneğimiz yok. Açız. Evde kalırsak virüsten korunabiliriz, ama bizi açlıktan kim koruyacak?” diye konuştu.

Brişti adlı bir başka işçi de “İki aydır ödeme yapılmadı. Açız. Boş mideyle sokağa çıkma yasağına uysak ne olacak?” dedi.

Polisin verdiği sayılara göre Pazartesi günkü protestolara 5500 işçinin katıldığını, Pazar günü ise bu sayının 20 bin olduğu kaydediliyor.