Barış imzacılarının AYM kararı sonrası karşı imzacı 1071’ler fire verdi

AYM’nin Barış Akademisyenleri lehine verdiği karara tepki için 1071 akademisyen imzalı bildiride ilk fire verildi. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden akademisyen Dr. Şerif Eskin, isminin imzacılar arasında yer aldığı “1071 akademisyenleri” arasında yer almadığını açıkladı.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan akademisyenler için verdiği hak ihlali kararına karşı çeşitli üniversitelerden akademisyenlere üniversite yönetimleri tarafından 28 Temmuz Pazar “Anayasa Mahkemesi Terörü Meşrulaştıramaz” başlıklı bildiri gönderilmişti.

Aralarında Ağrı İbrahim Çeçen, İstanbul Aydın, Medeniyet’in de bulunduğu üniversite rektörlükleri, dekanlıklara; dekanlıklar da bölüm başkanlarına söz konusu bildiriyi akademisyenlerin imzalaması için Whatsapp mesajı ile göndermişti.

bianet’in ulaştığı yazışmada “Rektörümüzden gelen yukarıdaki yazının bölümünüzdeki tüm hocalara iletilmesi ve dönüşün sağlanması ricası ile…” deniliyordu.

Pazar sabah saatlerinde akademisyenlere ulaşan Whatsapp mesajında geri dönüşün saat 14.00’e kadar yapılması istenmişti.

1071 imza 1070’e düştü
Metnin 1071 akademisyen tarafından imzalandığının ve imzacıların listesinin dün kamuoyuyla paylaşılmasının ardından ilk itiraz Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde akademisyenlik yapan Dr. Şerif Eskin’den geldi.

Bildiriden haberi olmadığını, ismini izinsiz kullananlar hakkında hukuki haklarını kullanacağını belirten Eskin, Twitter üzerinden şu açıklamada bulundu:

“Bugün yayınlanan bir bildiride imza verenler arasında benim adım da var. Fakat ne böyle bir bildirinin hazırlandığından haberim var, ne kimse bana imza atıp atmayacağımı sordu, ne de kimseye imza verdim. Onayım olmadan ismim/imzam kullanılmış. Ayıptır.

“Sayısız yerde yayınlanmış imza listesi. Hangi bir yerde düzelttireyim şimdi? Nasıl oluyor da bana sormadan imzam kullanılıyor yahu?

Bu bildiriyi hazırlayıp rızam ve haberim dışında ismimi kullananlar her kimse ya bu hatayı düzeltsinler ya da hukuki haklarımı kullanacağımı beyan ediyorum.”

Bianet’in haberine göre bazı akademisyenlerin ismi iki defa yazılmış.

“1071 imzacı” arasında dört ismin de adının ikişer kez yer aldığını fark ettik. Böylece imzacı sayısı 1066 oldu.

Bu isimler şöyle:

Dr. Eray Güçlüer, Dr. Fatih Bayram, Prof. Dr. Hasan Koçoğlu, Doç. Dr. Mustafa Yılmaz.