Baro başkanları direnişlerinin ikinci gününde ‘yürüyüş’ haklarını aldılar

Tandoğan Meydanı’nda açıklama yapacak baro başkanları Anıtkabir’e yürüyecek.

Türkiye’nin dört bir yanından ‘Savunma Yürüyor’ sloganıyla Ankara’ya yürüyen, başkentin girişinde engellenen baro başkanlarının bekleyişi ikinci gününde devam ederken anlaşma sağlandı.

11:00: 

Sadece baro başkanları bulundukları alandan 100 metre ileride olan Ankara Kapısı’na kadar yürüyerek geçecekler. Oradan otobüslerle Tandoğan Meydanı’na gidecek. Burada açıklama yaparak Anıtkabir’e yürüyecekler.

10:35:

Baro başkanları Metin Feyzioğlu’nu sırtlarını dönerek protesto ettiler. “Dün neredeydin” diyerek Feyzioğlu’nun barikatın içine girmesine izin vermediler.

“Hem bakanlıkta, hem burada olamam” diyen Feyzioğlu’na “Provake etmeyin Metin bey” diye seslendiler. “Hayırlısı olur” diyen baro başkanına, “Sayenizde olmadı” diyen Feyzioğlu “Birliğimizi bozduğunuz için olabilir” dedi.

‘Gölge etmeyin yeter’

Baro başkanları Feyzioğlu’na “Birliği siz bozdunuz” yanıtı vererek, “Çözülüyor sayın başkan merak etmeyin, gölge etmeyin yeter. Baroları terörize ederek bu noktaya getiren sizsiniz. Size rağmen baroları böldürtmeyeceğiz” diye seslendiler. Feyzioğlu “Baroları bölen yok. Allaha emanet olun” diyerek alandan ayrılırken baro başkanları “Savunma susmadı susmayacak” sloganı attılar.

10:20:

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu alana geldi.

10:15: 

Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Mansur Yavaş baro başkanlarını ziyaret etti.

10:05:

Akşener açıklama yapmadan ayrıldı. Akşener ayrılırken bir avukat tepki gösterdi. “Üzülürüm” diyen Akşener konuşmak istese de kadın avukat dönerek uzaklaştı. Tepkisinin sebebini sorduğumuz adını açıklanamayan kadın avukat, “biz içeri giremiyoruz, Meral hanım buyurun Meral hanım buyurun deniliyor” demekle yetindi.

***

Ankara’ya girişleri engellenen ve geceyi kent girişinde Elya Center inşaatı önünde geçiren baro başkanları bugün eylemi tümüyle abluka altında sürdürüyor.

Artı Gerçek muhabiri Derya Okatan’ın aktardığına göre baro başkanları polis bariyerleri ile çevrilirken inşaat alanı polis araçlarıyla tümüyle kapatıldı.

Ankara Barosu yetkililerinden alınan bilgiye göre Valilik ve İçişleri ve Adalet bakanlıkları ile görüşmelerden hala bir sonuç çıkmadı. Baro başkanları saat 14.00’a kadar süre verdi. Taleplerinin kabul edilmemesi durumunda tüm avukatların katılımıyla kitlesel basın açıklaması yapılacak.

Baro başkanları 100 metre yürüyüşten sonra araçlarla Anıtkabir’e giderek programlarını hayata geçirmek istiyor. Ankara Valiliği ise bulundukları yerden araçlara binmelerini istiyor.

Abluka içinde sadece baro başkanları bulunuyor diğer avukatlar 100 metre ileride bekliyor. Avukatlar baro başkanlarının yanına alınmıyor.

Bu arada İYİ parti genel başkanı Meral Akşener baro başkanlarını ziyarete geldi.