‘Barolar İktidarın Değil,Halkın Sesidir’

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Aydın Barosu, avukatlık yasasında yapılmak istenen değişikliğe tepki gösterdi, “Barolar güçlünün, iktidarın değil, halkın ve hakkın sesidir. Sessiz kalmayı, iktidar sahiplerinin sesi olmayı reddediyoruz” dedi.

Aydın Barosu, iktidarın hazırlıklarını yaptığı avukatlık yasasındaki değişikliklere ilişkin açıklama yaptı.

Baroların seçim sistemine müdahale edilmesinin kaygı verici olduğu belirtilerek, “Belirtmek isteriz ki, kaygımız kendimiz değil, haklarını savunmak için mücadele ettiğimiz yurttaşlarımız, her bir yurttaşımızın haklarının güvencesi olan hukuk devleti ve demokrasi adınadır. İnsan soyunun en temel hak ve özgürlükleri adınadır”denildi.

Avukatlık Yasası Değişiklik Taslağına dair tek baro ile dahi görüşülmediğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar ifade edildi: “İstediğimi yaparım, kime kızarsam onu hedef alırım zihniyetiyle hareket edilerek ortaya atılan taslak, yıllardır Demokles’in kılıcı gibi havada döndürülüp bekletilen, her fırsatta, baroların hukuk ve demokrasi adına seslerini yükselttiği en kritik zamanlarda ısıtılıp yeniden gündeme getirilen aynı taslaktır. Yirmi birinci yüzyılda böyle bir gündemle ilgileniyor olmak, ne yazık ki ülkemizin tüm uluslararası endekslerde yer aldığı, hukuk devleti, demokrasi ve yargı bağımsızlığı noktasındaki son sıralara uygun, ancak çağlar boyunca ileriye doğru giden insanlığın gelişimine, Cumhuriyet değerlerine ve Anayasa’ya apaçık aykırıdır.”

Baroların, koşullar ne olursa olsun insan hakları ve hukuk devleti için mücadele edeceği ifade edilen açıklamada, “Bu görevi yerine getirirken hiçbir güce boyun eğmemek, savunma mesleğinin doğasında bulunan varlık sebebidir. Hukuksuzluklara itiraz etmek Baroların ve temsil ettikleri avukatların olmazsa olmazı, yönetenlerin dahi savunma hakkı ile hukuk güvenliklerinin ön koşuludur. Baroları terbiye etmek gibi sığ ve kör bir zihniyetle girişilen her çaba, sadece, dünya tarihine siyah harflerle yazılı ibret belgelerine çağdışı eklemeler olarak geçecek, suyun akışı ve insanlığın ileriye doğru gidişi biraz daha gecikecektir. Oysa su her zaman olduğu gibi akmaya devam edecek ve yatağını bulacaktır” denildi.