Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında çalışma koşullarını protesto eden 10 işçi işten çıkarıldı

Başakşehir Şehir Hastanesi’nin yüklenici firması Rönesans Holding burada görevli işçileri diğer bir projesi olan Atatürk Olimpiyat Stadı’nda görevlendirdi. Bu görevlendirme ile yemek, mola ve servis haklarından yararlanamadıkları için durumu protesto eden 10 işçi işten çıkarıldı

Yüklenici firmanın Rönesans Holding olduğu İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi şantiyesinde, taşeron firma ERDE Elektrik ve onun da alt taşeronu Potansiyel Elektrik bünyesinde çalışan işçiler, yine Rönesans Holding’in yüklenici olduğunu Atatürk Olimpiyat  Standı’nda görevlendirildi.

İnşaat-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, işçilerin uzun yemek kuyruklarından dolayı mola sürelerini kullanamadıkları hatta yemek yiyemeden işe dönmek zorunda kaldıkları aktarıldı. Stadda görevli işçilerin sabahları servislere yarım saat erken, akşam ise yarım saat geç binmek zorunda kaldıkları, dinlenme saatlerinin de ellerinden alındığı aktarıldı. Ayrıca işçilerin dilenme alanlarında bulunan koğuşlarda tahtakuruları olduğu herhangi bir ilaçlamanın yapılmadığı ve vücutlarında çeşitli yaraların oluştuğunu belirtildi.

Açıklamanın devamında işçilerin bu koşulları servislerden koğuşlara yürüyüş yaparak protesto ettiklerini dile getirilirken, bu eylemlerinden dolayı şuana kadar 10 işçinin işten çıkarıldığı aktarıldı.

Kaynak: Sendika.org