‘Başkanıma yakışır’! “Kayseriliyim, tasarrufu bilirim”… Sendika başkanına 1.8 milyonluk makam aracı!

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Genel Başkanı 800 bin liralık Audi A6 alır da koca Hak-İş’in Özçelik-İş Sendikası Başkanı 1.8 milyonluk BMW 7.40 LD drive model almaz mı? Onun da Audi’si varmış, eskimiş, BMW’yi kampanyadan 1.3 milyona almış. ‘Başkanıma yakışır!’

İkisi de Saray’ın “yerli ve milli” sendikalarındandır. Geçtiğimiz ay Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Başkanı Semih Dursun, altına çektiği 800 bin liralık Audi makam aracı ile gündem olmuştu. Bugün, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı da olan Özçelik-İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, 800 bini katlayarak daha ‘flaş ‘bir çıkışla gündem oldu. İkisi de ‘sendikanın menfaatleri için’ dediler!

‘Otomobili kampanyadan aldık’

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, Değirmenci, değeri yaklaşık 1.8 milyon lira olan BMW 7.40 LD Drive model araç aldı. Haberde, Değirmenci’nin yeni BMW aldığını doğruladığı belirtilirken sendika başkanın şu sözlerine yer verildi:

“Audi, arıza yapıyordu, yolda kalıyordu. Oturduk, yönetim kuruluyla konuştuk. Önce, yeni bir Audi’yi sorduk. ‘Kaç lira’ dedik. ‘800 bin’ dediler. ‘Kaç yıl gider’ dedik, ‘4 yıl’ dediler. Sonra BMW’yi sorduk. ‘Fiyatı ne’ dedik, ‘1 milyon 800 bin lira’ dediler. Kampanya varmış, 1 milyon 300 bin liraya veririz dediler. ‘Ömrü kaç yıl’ diye sorduk, ‘10 yıl’ dediler. Baktık, sendikamızın menfaatleri için bu daha uygun, bunu almaya karar verdik. Benden sonra gelecek olan arkadaşa da hem yeni bir araba hem de yeni bir bina bırakmış olacağım.”

“Arkadaşlar, ‘başkanım siz bizden daha çok çalışıyorsunuz’ deyince…”

Değirmenci maaşının 50 bin liraya yükseltildiği iddialarına “O kadar değil. 30 ile 50 bin lira arası” diye yanıt verdi. Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin maaşlarının her yıl Ocak ayında belirlendiğini belirten Değirmenci şunları söyledi:

“Oturduk, konuştuk. Bir düzenleme yaptık. Benim yönetim kuruluyla maaşım aynıydı. Arkadaşlar, ‘Başkanım siz bizden daha çok çalışıyorsunuz’ deyince benim maaşım biraz daha arttırıldı. Ben Kayseriliyim, tasarrufu iyi bilirim. Sendikamdan herhangi bir temsil gideri ya da benzeri bir harcamada bulunmam.”

Kaynak: İşçi Gazetesi