Belediye işçileri koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Belediye işçileri koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Koronavirüs (covid-19) salgını koşullarında sağlık çalışanlarından sonra en fazla risk altında bulunanlardan biri de belediye işçileri. Virüse yakalanmaktan, ailelerine bulaştırmaktan korktuklarını dile getiren işçiler, önlemlerin artırılmasını, koşullarının iyileştirilmesini istiyor.

Kartal Belediye işçileri kendi sağlıklarını koruyacak tedbirlerin alınması gerektiğini, maskelerin ve eldivenlerin hem yetersiz hem de dayanıksız olduğunu söylüyor. Pandemi Hastanesi Lütfi Kırdar Hastanesi dahil olmak üzere ilçedeki tüm çöpleri kendilerinin topladığını dile getiren işçiler, kendilerine uygun tulum ve riske uygun ekipman verilmesini istiyor.

Bu dönem içerisinde belediyenin 10 bin ilaçlama talebi aldığını belirten işçiler de “Yoğun bir şekilde ilaçlama çalışması yapıyoruz. Sırtımızda 15-20 kilo yükle tüm riskli alanlarda ilaçlama yapıyoruz. Günlük sadece bir tulumla yetiniyoruz, bunun yeterli olup olmadığını da bilmiyoruz” dedi.

Virüsü kapıp ailelerine bulaştırmaktan korktuklarını dile getiren işçiler, “Bundan dolayı düzenli ve sıklıkla test yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Diğer yandan uzaktan ve dönüşümlü çalışan işçilerin yol ve yemek ücretlerinde kesintiye gidileceğinin söylenmesine de sitem eden işçiler, “Bu bizim tercihimiz değil, bunu yapmamaları gerekiyor” ifadelerini kullandı. İşçilerin bir başka kaygısı ise “kısa çalışma ödeneğine” başvurulması söylentileri.

Kartal Belediye işçileri, yaşanan bu salgın sürecinde manevi olarak yıpranırken maddi olarak da zarara uğramak istemiyor.

İşçiler alacaklarının ödenmesini istiyor

Kartal Belediyesi kadrolu işçilerin ikramiye, elbise, öğrenim parası gibi alacakları eylül ayından bu yana düzenli olarak ödenmiyor. Aynı biçimde şirket işçilerinin de alacakları ödenmemişti. Belediyede örgütlü Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube, temsilcilerle birlikte yönetimle toplantı yapmış, şirket çalışanı işçilerin ödemeleri konusunda adım atılmıştı. Ancak kadrolu işçilere ödeme yapılmaması işçilerin tepkisine yol açmıştı. Kendilerini ötekileştirilmiş hissettiklerini ifade eden kadrolu işçiler bu adaletsizliğe tepki gösteriyor. İşçiler ayrım yapılmaksızın alacaklarının ödenmesini istiyor.