Belediye-İş’ten kıdem tazminatı protestosu

İzmir’de Belediye-İş üyesi işçiler Konak’taki eski Sümerbank önünde eylem yaparak kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesini protesto etti.

Belediye-İş Sendikası İzmir Şubeleri, kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine karşı Konak’taki eski Sümerbank önünde eylem yaptı.
Eylemde konuşan Belediye-İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Murat Karakuş, “İktidarlar ne zaman paraya ihtiyaç duysa, gözünü biz emekçilerin cebine dikiyor” dedi.
İktidarın yanlış politikaları nedeniyle yine ekonomik krize girildiğini söyleyen Karakuş, önce işsizlik sigortası fonunun teşvik adı altında işverenlere peşkeş çekildiğini, ardından fondaki kaynakların yasaya aykırı bir şekilde, kamu bankaları aracılığıyla batık yandaş şirkete kredi olarak aktarıldığını kaydetti. Karakuş, şimdi de Merkez Bankasının kötü gün parasına el atıldığını belirtti.
Karakuş “Bu israfa, bu talana, bu yandaş beslemeye dağ dayanmaz. Neden mi? Çünkü üretimi değil israfı, yatırımı değil, tüketimi körüklediler. Bugün ülkemiz iktidarın dünkü plansız programsız yatırımlarının ve israfının, yandaş besleme merakının yarattığı ekonomik krizin sonuçlarını yaşıyor. Bu iktidar kasayı sıfırladı ama iktidarın da, yandaş sermayenin de, paraya ihtiyacı var. O nedenle ilk akla gelen kaynak, bizlerin kıdem tazminatı oluyor. Çünkü kasa tamtakır. Çünkü işsizlik sigortası fonundakileri yandaşlara dağıtıp bitirdiler. Şimdi sıra kıdem tazminatının fona devrine geliyor” diye konuştu.
İktidarın, kıdem tazminatıyla ilgili önerilerinin hiçbirini ciddiye almadıklarına dikkat çeken Karakuş, “Belediye-İş, kıdem tazminatı hakkının gasbı ya da zayıflatılmasına yönelik girişimler karşısında, Türk-İş Genel Kurul kararları doğrultusunda, genel grev dahil, sonuç alınıncaya kadar meşru her yolu kullanma kararlılığındadır. Krizin bedelini ‘vatan, millet, Sakarya’ diyerek, ‘fedakarlık’ diyerek bizlere ödetemeyeceksiniz. Bugüne kadar kimlerle yediyseniz, kimlerle içtiyseniz hesabı ona çıkarın” uyarısında bulundu.