Berkin Elvan Davası… Anne Gülsüm Elvan: Anneleri ayrıştırıyorlar

 Gezi Direnişi sırasında, Okmeydanı’nda, başından hedef alınarak vurulan Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili açılan davanın duruşması ertelendi. Anne Gülsüm Elvan, “Biz artık bir yargılama ve ceza istiyoruz. Biz de anneyiz. Daha kaç evladımız gidecek, ne kadar kan dökülecek?” diye tepki gösterdi.

Anneleri ayrıştırıyorlar

Duruşmada konuşan Berkin’in annesi Gülsüm Elvan “Bir türlü sonuçlanmayan bir duruşma var. Neden reddedildiğimizi anlamış değilim. Çocuklar öldürülüp de karşı karşıya getiriliyordu, şimdi anneler karşı karşıya getiriliyor. Ben anne değil miyim? Hasan Ferit’in annesi anne değil mi? Ethem’in annesinin her konuşmasına dava açılıyor, o anne değil mi? Ahmet Atakan’ın bir davası bile yok o anne değil mi? Cumartesi anneleri çocuklarının kemiklerini istiyor, onlar anne dğil mi?

Biz artık bir yargılama ve ceza istiyoruz. Biz de anneyiz. Daha kaç evladımız gidecek, ne kadar kan dökülecek? Başınızı yastığa koyarken rahat uyuyabiliyor musunuz, daha çocuk bu ya! Karnesini aldı da diplomasını alamadı çocuğum. Çocuklarınıza bakarken benim çocuğumu gözünüzün önüne getirin. Daha da diyecek bir şeyim yok, sizi vicdanınızla baş başa bırakıyorum” dedi.

‘Mevcut cevapların hepsinde katil belli’ 

Avukat Çiğdem Akbulut da “Sürekli zaman kaybettik. Soruşturmada da yargılamada da oldu. Sizin talep ettiğiniz bütün cevaplar kurumlardan ikinci-üçüncü kez geliyor ve bazıları komik cevaplar. Mevcut cevapların hepsinde katil belli” diyerek artık beklemek istemediklerini söyledi.  “Berkin’in katilinin hak ettiği cezayı alması gerekiyor” diyen Akbulut, “Bu ülkede adaletin kırıntısı varsa belki bu mahkemeden çıkar umudu verecek. Raporların cevaplarını bekliyorsanız elinizdeki hukuki gücü kullanarak ara karar vermenizi bekliyoruz. Cevap gelmesi halinde tüm beyanlarımızı sunacağız” diye konuştu.

Duruşma ertelendi

Mahkeme Başkanı Akbulut da “Eleştirebilirsiniz ama dosya bize geldiğinden beri gerekeni yaptık. Konu toplumsal bir olay olunca rapor gelmesi zor oluyor, biliyorsunuz” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme duruşmayı 13 Kasım saat 10.00 erteledi. 

‘Benim çocuğuma nasıl hesap verecek’ 

Duruşma sonrası Adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Avukat Can Atalay, bütün davalar için direnmeye devam edeceklerini söyledi.

Gülsüm Elvan burada, şunları dile getirdi: “Biz anneleri acılarını karşı karşıya getirmesinler. Karşılaştırırlarsa altından çıkamazlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Selahattin Demirtaş, bırakılırsa şehitlere hesap veremem’ diyor. Benim çocuğuma nasıl bir hesap verecek. Bu çocuklara nasıl hesap verecek” diye konuştu.  Elvan, “Annelere buradan sesleniyorum. Orası oturma yeri değil. Gelin birleşelim. Barışı getirelim. Başka bir anne ağlamasın. Yeter artık başka çocuk ölmesin. Bizim derdimiz bu.”