Berkin Elvan sonsuzluğa uğurlanışının 5. yılında mezarı başında anıldı

Berkin Elvan sonsuzluğa uğurlanışının 5. Yılında Feriköy mezarlığındaki mezarı başında alındı. Sami Elvan, mücadele etmeye devam edeceğini belirterek “Biz bu ülkede inadına kardeşçe yaşayacağız” dedi

Mezarlık içinde ve çevresinde yoğun bir şekilde bulunan polis, mezarlığın girişinde kitleyi durdurdu ve arama yaparak içeri aldı. Anmadan önce Sami Elvan, Berkin’in mezarına çiçekler bırakarak çıra yaktı. Ardından Berkin Elvan şahsında eşitlik ve özgürlük için hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu, “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganı attı.

Gezi geçmişimiz değil, geleceğimizdir

İlk olarak Gezi Direnişi davasında ağırlaştırılmış müebbet cezası ile dava açılan Taksim Dayanışması’ndan avukat Can Atalay söz aldı. Konuşmasında, Gezi Direnişinin geçmişimiz değil geleceğimiz olduğunu vurgulayarak, Gezi Direnişi’nde kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anısına bağlı kalarak, adalet ve özgürlük mücadelesini boyun eğmeden sürdürüleceğini ifade etti. Aynı zamanda Berkin’in katledilmesi davasında Elvan Ailesinin avukatlığını da yapan Can Atalay, dava ile ilgili olarak da, Elvan ailesinin 6 yıldır direndiğini söyleyerek, “Hikaye dinlemek istemiyoruz. Adalet istiyoruz” dedi.

Konuşmasını, hukuksuzca Gezi’yi yargılamak isteyenlerin Gezi’yi karalamaya çalıştığını dile getirirerek “Bu karanlık gider Gezi kalır” diyerek sonlandırdı.

Berkin yaşıyor

Baba Elvan, üzerinde Taksim Dayanışması önlüğü ile yaptığı konuşmada, “bu önlüğü gururla giyiyorum” diyerek sözlerine başladı. “Gezi halktı, ekmekti, suydu” dedi. Elvan, “6 yıldır benim çocuğum yaşıyor çünkü unutulmadı. Berkin hepinizin çocuğu. Bizim mücadelemiz adalet ve ekmek mücadelesi. Ben nerede olursam olayım bu mücadeleyi devam ettireceğim” diye konuştu.

Elvan, “Geçmişte bize benzer zulmü reva görenler tek tek kaçtı. Ben kaçmıyorum. Biz bu ülkede inadına kardeşçe yaşayacağız” dedi.

“İçişleri bakanı, hesap sormak istiyorsan, çocuk burada!”

Anne Gülsüm Elvan ise “Eli kanlı o çocuktan hesap soracağım” diyen İçişleri Bakanına seslenerek “Madem hesap sormak istiyorsun, o çocuk burada hesap sor” diye tepkisini ifade etti.

Avukat Çiğdem Akbulut ise Berkin’in ailesinin Süleyman Soylu’nun Gülsüm anneyi meydanlarda yuhalattığında, kardeşinin kaçırılıp gözaltında alındığında da adalet istemekten ve mücadele etmekten korkmadığını söyledi.

Anma, Berkin ve Gezi şehitleri için sloganlarla son buldu.