Berkin Elvan’ın katledilmesi ile ilgili davaya 27 Şubat Çarşamba devam edilecek

Gezi Direnişi sırasında, 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda, ekmek almaya giderken, polisin attığı gaz fişeği ile kafasından vurulan ve 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın duruşmasına, 27 Şubat Çarşamba, saat: 10:00’da Çağlayan Adliyesi’nde devam edilecek.

23 Ocak tarihinde, 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya gelen bir öğretim görevlisi, bir adli bilişim uzmanı  ve bilgisayar mühendisi tarafından hazırlanan bilirkişi raporun sunulmuştu. Raporun sonuç kısmında, iyileştirilmiş  görüntüler üzerinde yapılan incelemede, maktül Berkin Elvan’ı mevcut video kaydı görüntüleri üzerinden teşhis etmenin teknik olarak mümkün olmadığı belirtildi. Raporda, “Ancak dosya kapsamı üzerinde yapılan incelemeler neticesinde ve olay görüntülerinden anlaşıldığı üzere maktulün 2. zet polisi (Sanık F.D) tarafından 13.47.17 zamanında yapılan atış neticesinde yaralandığı kuvvetle muhtemel olarak değerlendirilmiştir” denildi. Yapılan incelemede, atışın havaya doğru yapılmadığı ve söz konusu atışın yerden sekmediğinin değerlendirildiği vurgulanan raporda, atış mesafesinin de yaklaşık 65 metre olduğunun değerlendirildiği ifade edildi.

Bilirkişi raporu Üzerinden Berkin’in avukatlarının sanığın tutuklanması yönündeki talebin sanığın duruşmaları takip ediyor olması, yaptığı görev itibariyle kaçma şüphesinin bulunmaması dikkate alınarak tutuklanması talebinin reddine reddedilmiş ve davanın bir sonraki  duruşması 27 Şubat 2019, Çarşamba gününe atılmıştı.