Berkin’in katledildiği yerde keşif yapılacak

Gezi Direniş sırasında polis tarafından hedef alınarak gaz fişeği ile kafasından vurularak katledilen Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde keşif yapılacak. Duruşmada, sanık polisin tutuklanması yönündeki talep ise reddedildi. Keşif tarihi, 10 Nisan, saat:10:30, duruşma tarihi ise 8 Mayıs, saat: 10:00 olarak belirlendi.

Tanık polis ifadeleri: “Tanımıyorum, bilmiyorum, hatırlamıyorum”…

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık polis F. D., Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi  (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Duruşmada ayrıca taraf avukatları yer aldı. Duruşmaya SEGBİS’le bağlanan ‘tanık’ polisler, sanık polis F. D.’yi tanımadıklarını ve o dönem olayın yaşandığı yerde görev almadıklarını söylediler.

Avukat Can Atalay, üye hakime tepki gösterdi

Tanık ifadeleri sonrası söz verilen Elvan ailesinin avukatı Can Atalay,  beyanda bulunurken üye hakimin telefonuyla uğraştığını iddia ederek tepki gösterdi. Atalay “Hiçbir avukatın şunu kabul etmesi mümkün değil. Bir ölümün olduğu dosyada bir hakimin avukat beyanda bulunurken telefonuna bakıp gülümsemesi kabul edilemez. Kendinize gelin” dedi.

Üç farklı bilirkişi raporunun da sanık polisin hedef gözeterek silahı ateşlediği yönündeki raporların dikkate alınarak, sanık polisin tutuklanması istendi. Aynı zamanda, delil yönünden yeni bir durum yaratmamakla birlikte, silahın ateşlendiği mesafenin belirlenmesinin verilecek cezanın ağırlığını etkileyeceği için keşif yapılması istendi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, Berkin Elvan ailesinin avukatlarının keşif incelemesine yönelik taleplerini kabul etti. Keşfin 10 Nisan saat 10.30’da yapılmasına karar veren mahkeme, savcılık ve kolluk kuvvetlerine yazı yazılarak güvenlik önlemi alınmasını istedi.

Mahkeme sanığın tutuklanması yönündeki talebin ise reddine karar vererek duruşmayı 8 Mayıs saat:10:00’a erteledi.

Mahkeme sonrası adliye önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, Berkin’in babası Sami Elvan, keşif kararının alınmasının küçük de bir adım olduğunu söyleyerek, sanık polisin hala tutuklanmamasını eleştirerek, hem Berkin hem de toplum için adalet aramaya devam edeceklerini söyledi.

https://www.pscp.tv/w/1lPKqdVlbjZxb