Beş dakikada bir Edirne seferi

İdlib bombardımanından sonra hükümet kaynaklı “sınır kapılarının açık olduğu” haberleri üzerine Edirne’ye mülteci taşınması sürerken, Esenler Otogarı’nda 5 dakikada bir otobüs kaldırılıyor.

İdlib’de 36 TSK askerinin öldürülmesinin ardından Türkiye, batıdan destek almak için yeniden mültecileri koz olarak kullanmaya başladı. Sınır kapılarının açık olduğu haberleri üzerine on binlerce mültecinin hükümetin kararıyla Edirne’ye taşınması sürüyor. Şu an sınır boyunca binlerce mülteci beklerken, İstanbul’dan Edirne’ye yolculuk da sürüyor.
Otogarda binlerce mülteci
İstanbul Esenler Otogarı’nda binlerce mülteci sınır kapılarına hareket etmek üzere yola çıkarken, otobüs firmaları 5 dakikada bir Edirne’ye otobüs kaldırıyor. Neredeyse bütün otobüs firmalarının istikameti Edirne’ye doğru çevrildi. Ayrıca otobüs firmaları onlarca ek sefer koymasına rağmen otogarda binlerce mülteci bekliyor. Yanlarında taşıyabilecekleri kadar eşya alan mültecilerin tek umudu ise sınır kapısının açılması olurken, sınır kapılarının kapalı olmasını bildikleri halde bir umutla bilinmeyen yolculuğa çıkıyor.
Gençlerin yoğunlukta olduğu mülteciler arasında aileleriyle yolculuğa çıkacak olan ve her şeyden habersiz yüzlerce çocuk da var.