Beşiktaş’ta kayyumlara karşı kurumlardan basın açıklaması, milletvekillerinden oturma eylemi

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ile biraraya gelen siaysi parti veörgüt, demokratik kitle örgütü temsilcilerinin kayyumlara karşı Beşiktaş’ta gerçekleştirmek  oturma eylemi polis tarafından engellendi. Bunun üzerine kurumlar basın açıklaması gerçekleştirirken, açıklama sonrası milletvekilleri oturma eylemi gerçekleştirdi.

HDP’nin Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediyelerine yapılan kayyım atamaları için İstanbul’daki sivil toplum kuruluşları Beşiktaş iskelede oturma eylemi gerçekleştirmek istedi. Polis, aralarında milletvekilleri ve sendika temsilcilerinin bulunduğu gruba ‘sadece basın açıklaması yapılmasına’ izin vereceklerini, aksi takdirde gözaltına alacaklarını söyledi.

Daha sonra polis oturma eylemi yapmak isteyen grubu polis kalkanları ile çembere aldı. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB iskelede basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada iktidara çağrıda bulunuldu.

‘Kelimenin tam anlamıyla darbe’

Eğitim Sen 3 Nolu Şube Başkanı Ayfer Koçak, yaptığı açıklamada, “Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine kayyım darbesi gerçekleştirildi” dedi. Koçak sözlerine  “Her attığımız demokratik adımın karşısında bir darbeyle karşılaşıyoruz. Önce İstanbul belediyesiyle ilgili bir kayyımla karşılaşmıştık şimdi çok açık bir şekilde kelimenin tam anlamıyla bir darbeyle karşılaştık. Biz DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak yola çıktığımız her yerde darbeye karşı tavrımızı net bir şekilde ifade ettik. Darbe nerden gelirse gelsin hukuku ortadan kaldıran her türlü darbeye karşı net bir duruş sergiledik.  ” diye devam etti.

 ‘Seçme ve seçilme hakkımız için buradayız’

DİSK Temsilcisi Kanber Saygılı ise yaptığı açıklamada, halkın seçme ve seçilme hakkının gasp edildiğini ifade etti. Saygılı, “Bugün burada bulunmamızın amacı demokrasinin d harfini ifade eden seçme seçilme hakkımız için buradayız. Bugün Diyarbakır’dan Van’a, Van’dan Mardin’e Mardin’den Ankara’ya Ankara’dan İstanbul’a İstanbul’dan Kazdağları’na Hasankeyf’e yaşam hakkımız için direnişteyiz.. Biz bir kere daha ifade etmek istiyoruz: Seçme ve seçilme hakkımızı asla asla sizlere teslim etmeyeceğiz. Bir şeye ihtiyacımız var bunu 31 Mart’ta 23 Haziran’ da yaptık. Birleşirsek kazanabiliriz. Giderek kaybediyorlar. Yapılacak tek şey var: Seçimle gelen seçimle gider. Bu basın açıklamasıyla AKP’yi uyarıyoruz: Halkın seçme ve seçilme hakkına saygı gösterin. Mücadelemizi daha fazla birleşerek devam edecek.” dedi.

Basın açıklamasının ardından HDP Milletvekilleri Saruhan Oluç, Oya Ersoy, Dilan Dirayet Taşdemir, Ahmet Şık, Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay, Dilşat Canbaz Kaya ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yarım saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi.

Vekillerden oturma eylemi: Baskı ve zulmünüzle sürdüremezsiniz

Burada oturma eylemi gerçekleştiren vekiller basın açıklaması düzenledi. HDP Milletvekili Züleyha Gülüm yaptığı açıklamada, “Bugün bu meydanda demokratik tepkisini göstermek amacıyla bir açıklama yapılmak isteniyordu ancak hukuksuz işleyen iktidar oturma eylemine izin vermedi. Bunu da bir tehdit şeklinde söyledi. Ülkede hak, hukuk, adalet tanımayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Nasıl İstanbul seçimleri iptal edildiyse Van, Diyarbakır Mardin’de aynısı yapıldı” diye konuştu.

Gülüm şöyle devam etti: ” Türkiye’nin dört bir yanında halkın iradesine karşı duyanlara nasıl vahşice saldırıldığını gördük. İktidar vahşice toplumsal muhalefete saldırıyor. Avukatların, kadınların, halkın açıklamalarına saldırıyorlar. Baskı ve zulmünüzle iktidarınızı sürdürmeezsiniz. Bugün burada yapılmak istenilen eylmem de bunun sözüdür. Buradan kadınlara yaptığınız düşmanlığı vurgu yapıyoruz. Eşbaşkanlarımıza saldırıyorsunuz. Daha dün birkaç kadın cinayeti daha yaşandı işte bizim eşbaşkan sistemizi tam da kadına yönelik şiddeti önlemek üzere kurulmuş mekanizmalardır. Kadın erkek eşitliğini vareden mekanizmamızdr. Bunu gaspetmenize izin vermeyeceğiz. Eşbaşkan sistememize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Kadınları, Kürt halkını yok saysanız bile biz buradayız. Geri çekilmek zorunda olan sizsiniz. Demokrasisiyi hukuku size uygulatacağız.”

‘Bu darbeye rıza göstermeyeceğiz’

Gülüm’ün ardından CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu konuştu. Tanrıkulu, oturma eylemine izin verilmemesine tepki göstererek şunları söyledi: “Çok uzun zamandan bu yana yurttaşlar kendi görüşlerini ifade etme hakkından yoksunlar. Bu tablo demokrasinin olmadığının ortaya koyuyor. Buna biz rıza göstermeyeceğiz. Kayyum her ne kadar KHK ile mevzuata girmiş ise de hukuka uygun değil Anayasa’ya aykırı. Bu darbeye rıza göstermeyeceğiz.”