Binlerce insan Kaz Dağları için bir araya geldi: Su ve Vicdan Nöbeti

Kaz Dağları’nda Kanadalı bir şirketin yapmak istediği altın ve gümüş madenciliğine karşı tepkiler hızla büyüyor. Çevrecilerin başlattığı “Su ve Vicdan Nöbeti” her geçen gün büyürken bugün Kirazlı Balaban’da “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti” eylemi düzenleniyor.

Eyleme CHP milletvekilleri, belediye başkanları, sanatçılar, kitle örgütleri köylüler, üniversite öğrenciler ve bilim insanları katıldı.

Saat 11:00’da başlayan “Büyük Su Ve Vicdan Buluşması” etkinliğine katılmak için binlerce vatandaş akın akın bölgeye geldi.

Desteğe gelenler arasında olan sanatçılardan Sadık Gürbüz kalabalığa seslendi. Daha sonra ise şair Ataol Behramoğlu şiir okudu.

Basın açıklamasının ardından Çanakkale Belediye Başkanı bir konuşma yaptı. Sonrasında ise alana doğru yürüyüş başladı.

Saat 13.30’da alana giren protestocular, “Kaz Dağları Andı”nı okudu. Buluşmaya katılan ve siyanürle bölgenin yok edilmesine karşı çıkan binlerce kişi, tel örgülerle korunan şantiyeye girdi.

binlerce-insan-kaz-daglari-icin-bir-araya-geldi-su-ve-vicdan-nobeti-609944-1.binlerce-insan-kaz-daglari-icin-bir-araya-geldi-su-ve-vicdan-nobeti-609945-1.binlerce-insan-kaz-daglari-icin-bir-araya-geldi-su-ve-vicdan-nobeti-609946-1.