Binlerce kadın ‘Artık ölmek istemiyoruz’ dedi

Kadıköy’de binlerce kadın, boşandığı erkek tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde öldürülen Emine Bulut için, ‘Artık ölmek istemiyoruz’ diyerek yürüdü

Kırıkkale’de eski eşi Fedai Baran tarafından 10 yaşındaki kızı önünde katledilen Emine Bulut’un ölümüne ilişkin tepkiler devam ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri tarafından Kadıköy Rıhtım’da eylem düzenlendi. Eyleme binlerce kadın katıldı. Eylemde kadınlar “Kadın Cinayetlerini Durduracağız”, “Ölmek İstemiyoruz” pankartları ve “6284 kadınların güvencesi”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Sokağa çık isyan et”, “asla yalnız yürümeyeceksin” dövizleri taşıdı.

‘Kadınlar tehdit altında’

Açıklmayı yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Emine Bulut’un “Ölmek istemiyorum” çığlığının bütün kadınların çığlığı olduğunu dile getirdi. “Türkiye’de bütün kadınların Emine Bulut’un dediği gibi ‘ölmek istemiyorum’ dediği o aralıkta yaşıyor” diyen Ataselim, “Kadınlar tehdit altında. Kadınların hakları ile ilgili sürekli ileri geri konuşmalar var. Bunun karşısındaysa özgürce yaşamak ve haklarını aramak isteyen kadınlar var. Yaşamak istiyoruz. ‘Ölmek istemiyorum’ çığlığı hepimizin çığıdır” dedi.

Bir 1,5 yılda 665 kadın öldürüldü

Son bir buçuk yılda kadın cinayetlerinin verilerini paylaşan Ataselim, 2018 yılında 440, 2019 yılının ilk yedi ayında ise 245 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, Ağustos ayında ise 28 kadının öldürüldüğünü ifade etti. “Neden öldürülüyoruz” diye soran Ataselim, “Kadınlar her şiddete uğradıklarında başvurdukları her merciden döndüklerinde bir kadın kardeşimiz hayatını kaybediyor. Erkekler, her bir kadına yönelik şiddet davasında çıkış yolunu ezberlediler” diye konuştu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise, “Ahlaka insanlık onuruna, kadınların haklarına sahip çıkan çok büyük bir topluluğuz biz. Ölmek istemeyenler ve öldürmek isteyenler bu kadar net. Öldürmek istemeyen herkes, buna katılmayan herkes İstanbul sözleşmesini de yasayı da uygulayacak biz de sonuna kadar takipçisi olacağız” diye konuştu.

‘Yasayı uygula ölümleri durdur’

Konuşmaların ardından binlerce kadın İskeleden “Kadın yaşam özgürlük”, “Artık ölmek istemiyoruz”, “Emine Bulut isyanımızdır”, “Yasayı uygula ölümleri durdur” sloganları atarak Kadıköy Meydanı’na yürüdü. Meydana varan kadınlar, ardından ara sokaklarda yürüyüşlerini sürdürdü. Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na gelen kitle burada da kısa bir açıklama yaptı. Açıklamanın ardından polis yürüyüşün sonlandırılmasını istedi. Bunun üzerine kadınlar “Artık ölmek istemiyoruz” sloganları attı.

Süreyya Operası’na doğru devam edilen yürüyüş boyunca çevredekiler alkışlar ve ıslıklarla eyleme destek verdi. Süreyya Operası’ndan Eminönü-Kadıköy iskelesine kadar yürüyen kadınlar, burada yürüyüşlerine son verdi.

Yine İlerici Kadınlar Derneği üyeleri de Emine Bulut için Süreyya Operası önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada kadın cinayetlerine dikkat çekildi.

Kaynak: Yeni Yaşam