Birçok kentte 1 Eylül Dünya Barış günü eylemleri: “Kayyumlar gidecek, direniş kazanacak”

1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında gün boyu birçok kentte eylem ve etkinlik düzenlendi. Gerçekleştirilen mitinglerde kayyumlara tepkiler öne çıktı.

1 Eylül Dünya Barış Günü dolaysıyla birçok kentte eylem ve etkinlikler düzenlendi, açıklamalar yapıldı. Bölgede devam eden savaş ve çatışmalara dikkat çekilen açıklamalarda, barışın aciliyetine dikkat çekildi. Beyaz balonların ve güvercinlerin uçurulduğu etkinliklerde, barış dileğinde bulunuldu.
URFA: BARIŞA İHTİYAÇ VAR
Urfa Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle basın açıklaması düzenledi. HDP, CHP, KESK, Urfa Barosu’nun içinde yer aldığı platform, Ahmet Bahçivan İş Merkezi önünde, HDP milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş ve Ömer Öcalan, CHP Milletvekili Aziz Aydınlık, Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, İHD Urfa Şube Eşbaşkanı Nahide Polat’ın yanı sıra çok sayıda yurttaşın katılımıyla açıklama yapıldı. Polis ablukası altında gerçekleşen açıklamada, sık sık “Siyasi darbeye hayır” sloganı atıldı. Türkiye’nin en önemli sorununun Kürt sorunu olduğunun altını çizen Nahide Polat, Türkiye’nin acil barışa ihtiyaç olduğunu söyledi. Açıklamanın ardından barış dilekleriyle beyaz güvercinler havaya bırakıldı.

BİNGÖL: DEMOKRASİ GÜÇLERİ DİRENECEK

HDP Bingöl İl Örgütü, Saat Kulesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, HDP Bingöl İl Eş Başkanı Veysel Kaya, parti yöneticileri ve yurttaşlar katıldı. Açıklama yapan Bingöl Belediyesi Meclis Üyesi Evindar Solmaz, yaşadıkları coğrafyada barışı savunmanın her zamankinden daha elzem ve hayati olduğunu belirterek, “Coğrafyamızda 40 yılı aşkın bir süredir çatışmalı bir ortam yaşanmaktadır. Ortadoğu’da yaşanan sorunun çözülmesi Kürt sorununun çözümünden geçer” dedi. 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Solmaz, “Hukuku hiçe sayan Saray aklına karşı tüm demokrasi güçleri direnerek, demokratik aklı esas alacaktır” dedi.

AĞRI: KARDEŞÇE YAŞAMANIN YOLU ONURLU BARIŞ

Ağrı’da HDP’li milletvekilleri Abdullah Koç ve Dilan Dirayet Taşdemir’in ile parti yöneticileri Tahir Elçi Meydanı’nda karanfil dağıttı. Halkın Barış Günü’nü kutlayan Abdullah Koç, Van, Mardin ve Diyarbakır belediyelerine kayyım atanmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek, iktidarın bu tutumdan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Koç, “Halkın iradesini yok saymakta ve demokrasiye ilişkin olan darbeleri sürekli devam ettirmekteler. Biz halklar olarak bu topraklarda huzurlu, mutlu ve kardeşçe yaşamanın yolunu onurlu bir barışta geçtiğine inanıyoruz. Ağrı’dan barış talebimizi haykırıyoruz” dedi.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde de HDP’liler, parti binasında bir araya geldi. Partililer, daha sonra 1 Eylül Barış Günü vesilesiyle ilçe merkezinde yurttaşlara ve esnaflara karanfil dağıttı.

MALATYA: BALONLAR BARIŞA UÇURULDU 
İHD Malatya Şubesi, Kız Meslek Lisesi önünde ESP, KKP, HDP ve ÖDP’nin katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlu Olsun” yazılı pankart açılırken, havaya barışın sembolü olan beyaz renkli balonlar barış dileğiyle bırakıldı. İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu, “Kalıcı barış için çatışma nedenleri ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için ilk yapılması gereken çatışmaların durması, diyalog yollarının açık tutulması, insan hakları ve demokrasi eksenli çözüm arayışlarına imkân sağlanmasıdır”
dedi.

VAN

Van halkı 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Musa Anter Barış Parkı’nda bir araya geldi.  Kayyumlara karşı bir sesin yükseldiğini ancak bunun yeterli olmadığını ifade eden Güven, “CHP, HDP ve diğer kitle örgütleri bunu kabul etmediğini söyledi. Bu söylemler yetmiyor. Sağlam bir duruş gerekiyor. Bu dedikleri anlamlıdır ama yetmiyor. Her yerde sesimizi yükseltelim.

Bizler kayyumlara ‘hayır’ diyeceğiz. Kim yanımızda duracaksa da gelsin beraber mücadele edelim. Bu kayyumları göndermezsek her yerdeki belediyelere kayyumları götürecekler. Bu nedenle AKP-MHP muhalefetin bir araya gelmesini istemiyor. Çünkü muhalefet bir araya geldiğinde İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Ankara’yı kazandı” şeklinde konuştu.

Kadınlar beyaz kıyafetleri ve tülbentleriyle yürüyüşe katıldı, “Savaşa karşı barış için sen de ayağa kalk” pankartıyla alana girdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise “Savaşa, darbelere, baskılara karşı barışa ses ver” pankartı ile alana girdi.

DERSİM
Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısı ile bir araya gelen yüzlerce kişi, savaşa karşı yürüdü.
Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, “1 Eylül Dünya Barış Günü” nedeniyle Sanat Sokağı’nda bir araya gelerek, Seyit Rıza Meydan’ına yürüyüş yaptı. Kadınların öncülük ettiği yürüyüşte, barışın simgesi olan beyaz tülbentler takıldı. Yürüyüşe siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü yöneticileri, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü’nün yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Yürüyüşte, “Savaşa hayır, ülkede ve bölgede barış ve demokrasi” yazılı pankartta “Barış” ismi Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Yunanca yazıldı.
‘Kayyumlar Savaşın Uzantısıdır’
Tekin, iktidarın Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine yeniden kayyum atayarak, halkın iradesini gasp ettiğini söyleyerek, “31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yüksek oy oranıyla seçilen bu belediye başkanlarının haklarında devam eden soruşturma ve kovuşturmalar gerekçe gösterilerek görevden alınmaları da yeni bir barış sürecinin inşasını zora koyacak kararlardır. Savaş ve inkar siyasetinin hak ve irade tanımazlığın bir uzantısı kayyım atamalarının gerekçeleri kimseye inandırıcı gelmemekte, kabul edilmemektedir” dedi.
MERSİN: BARIŞ İÇİN ADRES ÖCALAN
HDP Mersin İl Örgütü, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yaparak barış çağrısında bulundu. Siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin beyaz tülbentlerle katıldıkları eylemde, “Savaş öldürür, yoksullaştırır barış yaşatır, bir arada tutar” pankartı açıldı.
HDP Mersin İl Eşbaşkanı Zuhal Önen, ülke içinde ve dışında çözüm adresinin “Barışçıl çözüm ilkeleri istenirse savaşı bir hafta içinde durdurabiliriz” diyen PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunun altını çizerek, savaş politikaların bir an önce son bulmasını bununda ancak müzakere ve demokratik çözümden yana tavır almasının elzem olduğunu dile getirdi.
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu da Atatürk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Aralarında HDP, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye İşçi  Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP) gibi çok sayıda sivil toplum örgütü ve onlarca kişi ellerinde balonlar ve beyaz tülbentleriyle sık sık “Yaşasın barış, bijî yek gulan” sloganları attı.
Platform Sözcüsü Mehmet Antmen, “Barış uğruna mücadele edilmesi gereken, kazanılması gereken politik bir mücadele başlığıdır. Bu uğurda atılacak her adım bize barışa olduğu kadar insan olmanın erdemine yaklaştıracaktır. Çünkü tüm halklarla barış içerisinde yaşamasını istemek ve kendi ülkemizde yaşayıp demokratik, özgür ve barış içinde yaşamak için mücadele etmek insan olmanın şartıdır” dedi.
ADANA: BARIŞ ÖRGÜTLÜ GÜÇLE GELİR
Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Atatürk Parkı’nda basın açıklaması düzenleyip, barış için balon uçurdu. Parkın çevresi polis bariyerleriyle kapatılırken, alana girmek isteyenlerin üstleri polis tarafından tek tek arandı. Etkinliğe katılanlar boyunlarına beyaz tülbent takıp barışı haykırdı.
İHD Adana Şube Başkanı Avukat İlhan Öngör, kayyum, saray darbesi ve hak gaspı kelimelerin yasaklanmasını tepki gösterdi. Toplumsal barışa acil ihtiyaç olduğunu dile getiren Öngör, toplumsal barışın sağlamanın tek yolunun toplumsal muhalefetin örgütlü gücünden geçtiğini kaydetti.
Öngör ardından konuşan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, ülkede adalet ve hukukun olmadığını söyledi. Toğrul, atanan kayyumlara tepki göstererek gasp edilen belediyeler tekrar iade edilene kadar barış mücadelesine ve demokrasi mücadelesine devam edeceklerini aktardı. “Çatışmalarda kaybedecek tek bir gencimiz yok” diyen Toğrul, çok kültürlü bir coğrafyada çoğulcu bir anayasaya ihtiyaç olduğunun altını çizdi.
Etkinlik dans gösterisi ve halaylarla son buldu.
HAKKARİ: KÜRTLER DİRENİYOR
Hakkari’de 1 Eylül Dünya Barış Günü, KESK öncülüğünde, belediye parkında yapılan bir etkinlikle kutlandı. Kutlamalara Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Şevin Coşkun, Sait Dede, Hakkari ve Yüksekova Belediye Eşbaşkanları, çok sayıda kişi katıldı. Program öncesi Hozan Rıfat’ın müzik dinletisi eşliğinde halaylar çeken kitle sloganlar attı. Alana “Savaşa karşı barış için sen de ayağa kalk”, “Eşbaşkanlık kadın özgürlük sistemimizdir, gasp ettirmeyiz” ve “Gençlik örgütleniyor barışı kazanıyor” pankartları asıldı.
Programda ilk konuşmayı yapan Barış Annesi Naciye İke, yıllardır barış istediklerini ve sonuna kadar bu taleplerini dile getireceklerini belirterek, “Buradan Erdoğan’a sesleniyorum; Bizim kendi irademizle yüz binlerce oyumuzla seçtiğimiz kayyumları neden atadınız? Hani sandığa saygı duyduğunu söylüyordun? Tüm Kürtlerin bu irade gaspına karşı mücadele etmesi gerekiyor” dedi.
İke’nin ardından konuşan KESK Dönem Sözcüsü Musa Bor, barışı savunmaya devam edeceklerini belirtti.
HDP Muş Milletvekili Şevin Çoşkun, AKP-MHP ittifakının ülkeye derin krizler yaşattığını belirterek; “İçeride ve dışarıda savaş politikaları yürütüyorlar. Bu da toplumsal kaosu derinleştiriyor. Rojava ve Suriye’deki politikaları tutmadığı için de başarısızlığın faturasını HDP’ye çıkarmaya çalışıyor” diye konuştu. HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ise yaptığı konuşmada; “Askeri savaş teknikleri ile yapılan savaşlarını yanı sıra insanların iradelerine yönelik yapılan saldırılarda bir savaştır. Üç kentimizde halkın iradesi gasp edilmektedir. Meşru demokratik tepkilerimizi her alanda göstermeye devam edeceğiz“ dedi .
Yapılan konuşmaların ardından kutlamalar Koma Pel ve Hozan Rıfat’ın müzik dinletisi ile sona erdi.

BATMAN

Batman Demokrasi Platformu’nun 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla düzenlemek istediği etkinlik, Batman Valiliği tarafından yasaklandı. Batman Demokrasi Platformu’nun Gülistan Caddesi’nde düzenlemek istediği 1 Eylül Dünya Barış Günü şöleni, valiliğin yasak kararı nedeniyle gerçekleştirilemedi. Yasak kararına ilişkin platform bileşenleri, HDP il binası önünde basın açıklaması yaptı.

ŞIRNAK: BARIŞ İÇİN MÜZAKERE

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 1 Eylül Barış Günü’ne ilişkin açıklama yapıldı. HDP İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, belediye eş başkanları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı. ‘Yaşasın 1 Eylül Dünya Barış Günü’ yazlı pankartın açıldığı açıklamaya kadınlar Botan bölgesine özgü barışı temsil eden beyaz yöresel kıyafetlerle katıldı.

‘Yaşasın barış’ sloganın atıldığı açıklamada konuşan HDP İl Eş Başkanı Zeki İrmez, savaş politikalarıyla milliyetçiliğin, ırkçılığın, nefretin körüklendiğini vurgulayan İrmez, barışa ve kucaklaşmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Belediyelere atanan kayyımlarla Kürt halkı başta olmak üzere tüm topluma göz dağı verilmek istendiğini belirten İrmez, barış için müzakere çağrısında bulundu.

HDP PM üyesi ve Barış Grubu üyesi Nurettin Turgut, barış çağrılarının savaşla karşı bulduğuna dikkat çekerek, onurlu bir barış için tüm Türkiye halklarının ve ezilenlerinin kenetlenmesi gerektiğini söyledi.

ANTALYA: BARIŞ İÇİN YÜRÜDÜLER
Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Aydın Kanza Parkı’nda bir araya gelip, Cumhuriyet Meydanı’na kadar alkış ve sloganlarla yürüdü. Yürüyüşe CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ve HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Yürüyüş sonrası kitle meydanda basın açıklaması gerçekleştirip, barışı haykırdı. Etkinlik halaylarla son buldu.
BURSA 
Bursa Demokrasi Güçleri ise, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Nilüfer ilçesinde bulunan 3 Fidan Parkı’nda miting düzenledi. Halkların Demokratik Partisi(HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya ve Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın katıldığı mitinge çok sayıda kişi katıldı. “Savaşa Hayır” pankartının açıldığı mitingde, sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.
Mitingde ortak açıklamayı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(EĞİTİM-SEN) Bursa Şube Başkanı Derya Şimşek Aksakal okudu.
‘BARIŞ EN BÜYÜK MÜCADELE HATTI’
Savaşların insan hayatını yok ettiğini belirten Aksakal, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu bedeli yoksul halkımız ve emekçiler ödüyor” dedi. İktidarın bunun yanında halkın seçme seçilme hakkını da elinden aldığına dikkat çeken Aksakal, “Ekmeğimize, geleceğimize, aşımıza, ormanımıza, suyumuza göz dikenler, bir arada yaşama irademizi de iktidarları için en büyük tehdit olarak görüyorlar. Biz Bursa Demokrasi Güçleri olarak; savaşın kazananı barışın ise kaybedeni olmadığı biliyoruz. Savaşlarda, çatışmalarda yitirilen milyonlarca insanın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Barış mücadelesi en önemli mücadele hattımızdır. Örgütlü ve kararlı bir mücadele ile barışı bu topraklarda kökleşmiş bir ağaç haline getireceğimize söz veriyoruz” diye konuştu.
Miting yapılan konuşmalar ardından sanatçıların seslendirdiği ezgilerle son buldu.
MUĞLA
Muğla’nın Marmaris ilçesinde HDP 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ilişkin kent Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya HDP Bodrum, Ula, Ortaca ve Köyceğiz yöneticilerin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Barış” yazılı dövizlerin yazıldığı açıklamayı, HDP ilçe yöneticisi Bülent Özel okudu. Barışın tüm insan haklarını kullanabilmesin ön koşulu olduğunu belirten Özel, tüm barış ve demokrasiden yana olan herkesin seslerini yükseltmesi gerektiğini söyledi.
DENİZLİ 
Denizli’de Demokrasi ve Barış Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Candoğan Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Platform adına basın açıklamasını okuyan Mehmet Dede, çatışmaların bedelini savaşları çıkaranların değil yoksulların, ezilenlerin ve emekçilerin ödediğini belirterek “Silah harcamaları sürekli artıyor, nükleer silahların sınırlandırılması antlaşmaları bir bir iptal ediliyor, yeni nükleer silah denemelerinin ardı arkası kesilmiyor. Bu sırada çoğunluğu çocuk olmak üzere milyonlarca insan açlıktan, hastalıktan yaşamını yitiriyor” dedi.
Basın açıklamasının ardından Denizli HDP il binasından çıkan Hande Özkan, İbrahim Elçiçek ve Hamdi Aslan GBT yapıldıktan sonra darp edilerek gözaltına alındı.
KAYSERİ
Kayseri’de 1 Eylül Dünya Barış Günü için kent meydanında basın açıklaması gerçekleştirildi.

Saat 17.00’de yapılan basın açıklamasını Kayseri Emek ve Demokrasi Platformu adına Eğitim Sen Şube Sekreteri Rüstem Gümüş okudu.

İnsanlığı savaşa iten emperyalizm gerçeğine değinen Gümüş Emperyalist güçler aynı amaçlar ve sermayenin sınırsız ve koşulsuz dolaşımı için kan dökmeye, işgale ve büyük bedeller ödenerek elde edilmiş temel hak ve özgürlükleri ayaklar altına almaya devam ediyorlar” dedi.