Birleşik İşçi Kurultayı, sendikaları eyleme, genel grev örgütlemeye çağırdı

İşçilere, ‘açlıkla yaşamaya alışın’ manasına gelen 2.324 TL asgari ücret açıklamasının ardından bir tepki de Birleşik İşçi Kurultayı’ndan (BİK) geldi. “Atarlı sözlerle değil tutarlı eylemler ile sendikacılık yapılır” diyen BİK, sendikaları eyleme geçmeye genel grev örgütlemeye çağırdı.

BİK’in, 27 Aralık tarihli yayımladığı açıklama şöyle:

Asgari ücret kabul edilmemeli! Sendikalar eyleme çıkmalıdır!

Kendi maaşlarını bir gecede belirleyenler, 8 milyondan fazla işçinin maaşını ancak 1 ay süren pazarlıkların sonunda belirleyebildi. AGİ dahil olmak üzere 2.324 TL olarak belirlenen asgari ücret, bırakın bir ailenin geçinmesini, bir kişinin bile ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdadır.

Maaşımızı belirleyen bakanın maaşı 30 000 TL’dir. Komisyonda yer alıp asgari ücret tartışmalarını yürütenlerin maaşı da ondan aşağı kalır değildir. Bize reva görülen ise bakanın maaşından 15 kat daha azdır.

Açık ve net olarak bir kez daha ifade ediyoruz. Bizler emeklerimizin karşılığını istiyoruz. Bizler her gün yeniden yarattığımız dünyadan payımıza düşeni istiyoruz. Bize kimse bir şey bahşedemez. Kimse bize jest yapmasın.

Kimi zaman farkında olmasak da patronların zenginliklerini ellerimizle biz yaratıyoruz. Fakat bize reva görülen ortadadır ve sesimiz biraz yüksek çıktığında işten atılmakla tehdit ediliyoruz. Alacağımız ücrete bile bize söz hakkı verilmeden karar veriliyor. Açlık ve yoksulluk sınırı tüm çıplaklığı ile ortadayken asgari ücret 2.324 TL olarak belirleniyor.

Biz bu tabloyu kabul etmiyoruz.

Asgari ücret 2.578 TL’nin altında olursa masaya oturmayız diyen TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ sözünü tutmalı ve geri adım attırmak için greve çıkmalıdır. Asgari ücret net 3.200” diyen DİSK yaptığı kampanya ve açıklamaların arkasında durmak için sokağa çıkmalıdır.

Konu rakam değildir. Eğer TÜRK-İŞ Erdoğan ile anlaşmamışsa ve “jest” beklemiyorsa sendikalar sokağa çıkmalıdır. Atarlı sözlerle değil tutarlı eylemler ile sendikacılık yapılır.

Elbette her şeyden önce biz işçi sınıfı olarak kendimize güvenip sendikaları tabandan zorlamalıyız. Bizim kaybedeceğimiz hiçbir şey kalmamıştır. Bugün geçinebilmek için değil hayatta kalabilmek için mücadele içerisindeyiz.

Yarattığımız zenginlikten payımıza düşeni istiyoruz. Bunun için emeğini savunan tüm işçi arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Bulunduğunuz her yerden sendikaları arayın, şubelere gidin, eyleme geçin ve taleplerinizi net bir şekilde dile getirin!

Örgütlülüğü büyütmek zorundayız, bize reva görülen bu yaşamı değiştirmek için örgütlenmeliyiz.

Asgari değil insan onuruna yaraşır bir ücret istiyoruz!

Sendikalar Göreve, Genel Greve!

BİRLEŞİK İŞÇİ KURULTAYI
27 Aralık 2019

Kaynak: İşçi Gazetesi