BM Suriye temsilcisi: Türkiye’nin saldırıları siyasi süreci engelliyor

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal saldırılarının siyasi sürecin önünde engel olduğunu söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, bugün tekrardan başlanması planlanan Suriye Anayasa Komitesi Toplantıları çalışmaları hakkında BM Güvenlik Konseyi’ne brifing verdi. 30 Ekim’de resmi olarak başlayıp iki hafta devam ettikten sonra 25 Kasım’a ertelenen Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının kendisi acısından verimli geçtiğini iddia eden Pedersen, Anayasa Komitesi çalışmalarının başarıya ulaşabilmesi için geniş katılımlı siyasi bir sürecinde olması gerektiğini, sahadaki silahlı çatışmaların Suriye’nin geleceği önünde bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirtti.

Ateşkese rağmen

Pedersen, “Türk devleti ile ABD ve Rusya arasında yapılan antlaşmaların ne kadar Kuzey-Doğu Suriye’deki şiddeti azaltsa da bölgeden hala çatışma ve bombardıman raporları gelmeye devam ediyor” diye ekledi. Türk devletinin işgal saldırılarından kaynaklı sivillerin hayatını kaybettiğini de hatırlatan Pedersen, yerinden edinmelerin hala devam ettiğine dikkat çekti.

Sahada yaşananların son derece endişe verici olduğunu dile getiren Pedersen, “Suriye üzerinde daha derin bir uluslararası çatışmalara yol açabilecek eğilimlerden ve Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeye devam etmekten kaçınılmalıdır” dedi.

Pedersen BM Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde son olarak Anayasa çalışmalarının yanı sıra Suriye’deki savaşa sonlandırılması için geniş katılımlı siyasi bir sürece ihtiyaç duyulduğunun da altını çizdi.