BMC’de işçi kıyımı sürüyor: İşten atılanların sayısı 50 oldu

BMC Otomotiv’de işten atılanların sayısı 50’ye yükseldi. Sendika sessizliğini korurken, işçiler hem sendikaya hem de üretimde yaşanan aksamaların işçilere yüklenmesine tepkili.

İzmir Pınarbaşı’nda bulunan ve AKP’li Ethem Sancak ile Katar Silahlı Kuvvetleri’nin ortak olduğu BMC otomotiv fabrikasında işten atılanların sayısı 50’ye yükseldi. Türk Metal Sendikası ile 1 Eylül’de başlayan yeni Toplu İş Sözleşmesi sürecinde geçtiğimiz haftalarda üretimde yaşanan aksaklıklar ileri sürülerek işçilere ihtar çekilmiş ve 15’e yakın işçi işten atılmıştı. Evrensel gazetesine konuşan işçiler BMC yönetiminin TİS sürecinde işçilere yönelik baskısının arttığını ve atılan işçilerin sayısının 50’ye yükseldiğini belirtti. Sendikanın sessizliğini bozmadığını söyleyen işçiler, işten atmaları toplu iş sözleşmesi süreci açısından bir tehdit olarak gördüklerini, buna sessiz kalınmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

İşçi sağlığı hiçe sayılıyor, fatura işçiye kesiliyor

İşçiler, BMC’nin 2017 yılındaki hedefinin üç yıl içinde 5 milyon lira ciroya ulaşmak ve bir yıl içerisinde de dünyanın en büyük savunma ve havacılık sanayi şirketleri arasında ilk 100’e girmek olduğunu hatırlatarak, “2018 yılında yükselen ciro ile dünyada ilk 100 şirket arasında 85. sırada yer aldı. Bu bizim zorunlu mesailer ve yoğun çalışma temposuyla oldu. Herkes dinlenmeden işe geliyor. Şimdi bu çalışma temposu yüzünden üretimde yaşanan aksaklık ve irili ufaklı iş kazaları yine işçinin sırtına yükleniyor. Sendika da buna sessiz kalıyor. Hedefi tutturmak adına hem işçi sağlığını hiçe sayıyorlar, işçiyi ekmeğinden ediyorlar, hem de yeni toplu iş sözleşmesi sürecinde düşük zam dayatmasının yolunu yapıyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Kaynak: Evrensel