BMİS: Manisa’da Maden İşçilerini Zorunlu Çalışma Kampına Aldılar

Salgına rağmen Soma madenlerinden hiçbir önlem alınmadan işçilerin çalışmaya zorlandığını belirten Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, Polyak Maden İşletmesinde 700 işçinin kampa alınarak, çalışmaya zorlandığını açıkladı.
Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu, koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan maden ocaklarındaki duruma ilişkin açıklama yaptı. Soma’da salgının yaygınlaştığı belirtilen açıklamada, gerekli önlemleri almayanların telafisi mümkün olmayan sonuçlarında sorumlusu olacağı ifade edildi. Madencilerin ölümle açlık arasında tercihe zorlandığı vurgulanan açıklamada, ne işçi sağlığına ilişkin ne de koronavirüse karşı önlemlerin alınmadığı aktarıldı.
“3 Vardiya Çalışmaya Devam, Hasta İşçiler Hakkında Bilgi Alınamıyor”
Soma’da bulunan İmbat Maden işletmesinde birkaç gün önce 3 kişinin yaşamını yitirdiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Kurtarma çalışmaları için durdurulan vardiyada çalışan ve iş bıraktırılan madenciler telafi çalışmasına çağrılıyor. Gitmeyen madencilerin hafta sonu ücretleri kesileceği ifade ediliyor. Yine aynı madende geçen hafta çalışmaların durdurulduğu lavar ve torbalama tesisi tam kapasite olarak çalışmaya yeniden başlatıldı. Ancak İmbat yöneticileri yalan söylemeye devam ediyor. Yeni bir koronavirüs testi pozitif vaka daha ortaya çıktı. Aynı ekipte çalışanlar evlerine gönderildi. Pozitif çıkan madencinin durumu hakkında sağlıklı bir bilgi alınamıyor. Bu işletmede normal koşullarda 4 bin 900 işçi çalışıyor. Pandemi koşullarında pazartesi itibarı ile yaklaşık 3 vardiya ve yer üstü dahil 3 bin üzerinde işçinin çalıştırıldığı ifade ediliyor” ifadelerine yer verildi.
“Polyak’ta 20 İşçide Virüs Var, 30 Haziran’a Kadar Zorunlu Çalışma Kampı Kuruldu”
Polyak Maden İşletmesinde ise tam bir esir kampı kurulduğu vurgulanan açıklamada, maden sahasına getirilen sağlıksız konteynırlara yaklaşık 700 işçi 30 Haziran’a kadar kampa alınarak çalışmaya devem ettirileceği belirtildi. Maden sahasına getirilen özel sağlık ekipleri tarafından işçilerden kan örnekleri alınıp testlerin yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Test sonuçları pozitif çıkan işçiler evlerine gönderiliyor. 20 civarında maden işçisinin pozitif olduğu ifade ediliyor. Yaklaşık 350 işçi de henüz bir yasal düzenleme olmamasına rağmen ücretsiz izine çıkarılmış durumda. Yemekhanede vardiya durumuna göre hiçbir önlem alınmadan topluca yemek yenilmekte. 30 Haziran’a kadar kampa giren işçilere kamp dışına çıkışların yasaklandığını kurala uymayanların işten tazminatsız olarak çıkartılacakları söyleniyor. Polyak Maden İşletmesinde Çinli işçiler de çalışıyor” denildi.
“Tüm İşçiler İçin Ücretli İzin”
Demir Export Maden iişletmesi’nde ve Kolin Açık Maden işletmesinde ise işçiler için hiçbir önlem almadan çalıştırılmaya devam edildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Maden patronlarına sesleniyoruz.  Zorunlu olan tamir tarama, bakım onarım, havalandırma ve su tahliye işlerinde çalışan işçilerin her türlü sağlık ve iş güvenliği önlemleri alınarak bunların araç gereç donanımları sağlanarak düzenli kontrolleri yapılarak çalıştırılmalarını diğer tüm işçilerin acilen ücretli izine çıkartılmalarını talep ediyoruz. Soma’da nerdeyse tüm yaşam madenler üzerinden gerçekleşmektedir.”