Bolivya darbeye direniyor: Çatışmalar tırmanırken işçilerden genel grev çağrısı

Evo Morales’in darbe ile istifa ettirilmesinin ardından sağcıların yerli halka yönelik saldırıları hız kazandı. Polisin kuşattığı La Paz kentinde faşistlerla çatışan halk yürüyüş düzenledi. Bolivya’nın en büyük işçi ve köylü federasyonu COB anayasal düzene dönülmediği takdirde genel greve çıkacaklarını duyurdu

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in askeri darbe sonrası ülkeyi terk etmesinin ardından La Paz kentinin El Alto mahallesinde faşist saldırılara karşı direniş başladı. Darbe gecesinden bu yana 3 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar sonrası düzenlenen protesto yürüyüşlerinde yerli halkların sembolü Wiphala bayrağına saygı gösterilmesi talebi öne çıkıyor.

Morales karşıtı yürüyüşlerde sağcılar Wiphala’ları ateşe veriyor, polisler armalarında bulunan Wiphala’ları söküyor. Sokak gösterilerinde bulunan polisler ellerinde İsa figürleri taşıyorlar.

Sivil faşistlerin kılavuzluğunda mahallelere baskın yapan polisler, dükkanları ateşe veriyor. Sivil faşistlerin hakaret ve işkence ettiği yerliler pikaplarla gözaltına alınıyor.

Bolivya İşçi Merkezi’nden genel grev çağrısı

Bolivya’nın en büyük işçi ve köylü federasyonu Bolivya İşçi Merkezi (COB) anayasal düzene dönülmesi için 24 saat süre tanıyarak aksi halde süresiz genel greve çıkacaklarını duyurdu.

Polislerden yerlilere ölüm tehdidi

Morales’in Meksika’ya geçmeden önce saklandığı yer olan Cochabamba’ya giden bir grup polis ve sivil faşist silahlarını göstererek Morales yanlılarını ölümle tehdit ediyor.

Kaynak: Sendika.org