Bolivya’da ABD’de destekli darbe: Morales’in istifasının ardından protestolar sürüyor

Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales’in istifasının ardından darbe destekçilerinin ve darbe karşı halkın protestoları sürüyor.

Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales’in “Kardeşlerim, mücadelemizin son bulmadığını söylemek istiyorum, biz eşitlik ve barış için mücadeleye devam edeceğiz. Şu anda bir devlet başkanı olarak yükümlülüğüm, durumu sakinleştirmek için yöntem bulmak” sözleriyle istifa etmesinin ardından protestolar sürüyor.

ABD’de destekli darbenin ardından Meksika’ya iltica eden Morales, “Meksika devlet başkanına teşekkür ediyorum. Hayatımı kurtardı. Hayatta olduğumuz sürece baskı, ayrımcılık ve aşağılamaya karşı mücadele devam edecek” açıklamalarında bulundu.

Bolivya’da darbe destekçileri ile hükümet destekçilerinin protestoları sürüyor. Darbe destekçilerinin tarafında olan polisin, protestolarını sürdüren halka saldırdığı aktarılıyor.

Morales, akşam saatlerinde sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Şimdi hayatlarımızı kurtardık, Bolivya halkına ve Meksika halkına çok teşekkür ederim. Irkçılara ve darbe liderlerine karşı geri adım atmayacağız. Bugün, halkımızın gerçek düşmanları kim görüyoruz. Hayatta olduğumuz sürece savaş devam ediyor. Ya vatan ya ölüm! Biz kazanacağız!” ifadelerine yer verdi.