Bolivya’da darbenin birinci ayında insan hakkı ihlalleri yaşandı: 30 ölü, 800 yaralı

Bolivya’da Eva Morales’in yerine darbeyle göreve gelen yeni hükümetin yönetiminde insan hakkı ihlalleri, sansür ve katliam yaşandı.

10 Kasım’da ordunun baskısıyla, Bolivya tarihinin ilk yerli başkanı olan Evo Morales görevinden istifa etti. Faşist kitleler başkanın istifasına kadar kitlesel eylemler düzenlediler. Bu eylemlerde MAS(Sosyalizme doğru hareket) oy hırsızlığıyla suçlanıyordu.

Morales seçimlerin ilk turunda yüzde 10 farkla sağcı eski başkan Carlos Mesa’nın önünde tamamladığında seçim sonuçları tanınmadı. Darbenin birinci ayında Morales twitter hesabından yaptığı paylaşımda, OAS(Amerikan Devletler Örgütü)’ı hatırlatarak “Darbeden bir ay sonra sağcılar ırkçı ve ayrımcı bir zihniyetle halkı katletti, devlet geleneğine saldırdı, eski neoliberal düzene göre hareket etti.” ifadelerine yer verdi.

Meksika’ya iltica eden Morales şiddetin durması için istifa ettiğini açıklamıştı. Bu politik krizin ortasında 12 Kasımda muhalif senatör, faşist Jeanine Anez Chavez kendisini başkan ilan etti. Sonrasında insan hakları ihlalleri yaşanırken, ABD destekli Anez kendisini zor kullanarak iktidarda tutmaya çalışıyor.

Wiphala bayrakları (yerli halkların bayrağı) yakmalarından ırkçı, faşist olduğu anlaşılan ordu birlikleri darbeye karşı gelişen kitlesel eylemleri bastırmak için kullanılıyor.

Sacaba, Cochabamba ve Senkata’da saldırılar katliamlara dönüştü

İnter-Amerikan İnsan Hakları Komisyonu ve İnsan Hakları Gözlemevi gibi uluslararası örgütlerin verilerine göre darbe sonrası eylemlere, darbecilerin saldırısı sonucu yaklaşık 30 kişi ölürken 800 kişi yaralandı.

Yerel basın sansürlendi, uluslararası medya saldırıya uğradı. Arjantinli delegasyon, ülkeyi ziyaret edip, insanlığa karşı suç işlendiğini açıklayınca; saldırıya uğradı, takip edildi ve hükümet başkanı Murillo tarafından açıkça tehdit edildi.

Öte yandan, cunta hükümeti, ABD ve İsrail’le ilişkileri yeniden düzenleyeceğini açıkladı. Bu da ülkenin içinde olduğu ittifak politikalarının değiştirilmeye çalışılacağını gösteriyor.

2020 başlarında ülkede seçimlerin yapılması planlanıyor. Morales veya başkan yardımcısı Linera’nın seçime girmesinin engellenmesi bekleniyor. Ama göstergelere göre sağ tekrar, bölünmüş bir şekilde seçimlere girecekken, sol birleşik bir MAS(Sosyalizme Doğru Hareket) çatısında olacak.