Bolivyalılar El Alto Havalimanı’nı işgal etti: “Bolivya’ya geleceklerin güvenliğini burada biz sağlayacağız”

Bolivyalılar El Alto Uluslararası Havalimanı’nı işgal etti. La Paz’a yürüyen yerlileri durdurmakla görevli bir askeri birlik halka saldırmayı reddederek Wiphala’yı askeri araca astı. Bugün Plaza San Fransisco’da kitlesel bir biçimde düzenlenen mitingde halk kendini başkan ilan eden Jeanine Anez’in istifasını istedi

Bolivyalılar La Paz kentine bulunan El Alto Uluslararası Havalimanı’nı işgal etti. Feminismo Comunitario Antipatriarcal hesabı tarafından paylaşılan görüntüde bir yerli kadının “Buradan tüm dünya basınına sesleniyorum, Bolivya’ya geleceklerin güvenliğini burada biz sağlayacağız, El Alto’da güvenliği biz sağlayacağız” dediği görülüyor.

Darbenin hemen ardından Arjantin ile Bolivya arasında hava ulaşımı engellenmişti. Bu engellemeye karşılık halk darbenin sözcüsü sağcı lider Luis Fernando Camacho’nun aynı havalimanına inmemesi için işgal eylemleri düzenlemiş, Camacho’nun 48 saat içinde La Paz’ı terk etmesini istemişlerdi.

“Bölgedeki uyuşturucu ticaretinden pay alıyorlar”

Havalimanını işgal eden Bolivyalılar yerel basın tarafından hedef gösterildi. Darbe karşıtı direnişçilerin bölgede gerçekleşen uyuşturucu trafiğinden pay aldığını iddia eden basın, direnişçileri Bolivya’daki narkotrafiği yönlendirmekle suçladı.

Yerlilere saldırmayı reddeden asker aracına Wiphala bayrağı astı

Oruro’dan La Paz’a yürüyen direnişçileri durdurmak için gönderilen askeri birlik halka saldırmayı reddederek, yürüyüşe katıldı. Bu sırada bir askeri araca Wiphala bayrağı asıldı.

Daha önce de yerlilerin düzenlediği darbe karşıtı mitinge bir asker katılmış, halka dönük şiddete tepki gösteren bir konuşma yapmıştı.

“Jeanine Anez istifa et”

Bolivyalılar kendini başkan ilan eden Jeanine Anez’in istifasını talep etmek ve darbeyi protesto etmek için La Paz’ın 20 ayrı bölgesinden gelerek Plaza San Fransisco’da miting düzenlediler.

Kaynak: Sendika.org