Brezilya’da 80 şehirde özelleştirmelere karşı miting düzenlenecek

Brezilya’da öğrenciler ve işçiler önümüzdeki Salı günü, eğitimdeki bütçe kesintilerine ve ülkenin yükseköğretim kurumlarına özel yatırımları çekmek adı altında milyarlarca dolarlık bir fon oluşturmak için hükümet tarafından başlatılan bir projeye yönelik büyük gösteriler yapacaklar.

Brezilya öğrenci hareketi, eğitim bütçesi kesintilerini ve üniversite özerkliğine yönelik saldırıları kınamak için sokaklara çıkıyor. Protestolar, 15 ve 30 Mayıs tarihlerinde gösteri yapan Ulusal Öğrenci Birliği (UNE) tarafından desteklenen, “eğitimin savunulmasında ulusal seferberlik”in bir parçası.

“UNE her zaman tetikte olacak. Üniversitelerimiz bizi yardıma çağırıyor ve yalnızca örgütlü mücadele sonuca ulaştırır” diyor UNE başkanı Iago Montalvao, örgütün web sitesinde.

Öğrenci hareketlerinin liderleri geçtiğimiz Perşembe günü Brasília’daki Eğitim bakanı Abraham Weintraub ile bir araya geldi, ancak net cevaplar alamadılar.

Onlar, “Bakan, üniversitelerin karşılaştığı zorluklar veya Future-se programını içeren sorunlar hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Bakan, üniversite özerkliği konusunda ve söz konusu projeyle değişecek olan yasaların sayısına ilişkin endişelerimize dair cevaplar vermedi, önerileri için hangi çalışi çalışmaların temel olarak kullanıldığını da açıklayamadı. Bakanın nesnel cevapları olmadığını hissediyorduk ”dediler.

6,1 milyar Real’e (1,5 milyar ABD Doları) varacak bütçe kesintileri, yatırım eksikliği nedeniyle açıkca faaliyetlerini durdurma riski altında olduklarını belirten federal üniversiteleri ve kurumları etkileyecek.

Gösterilerin 80’den fazla şehirde gerçekleşmesi bekleniyor.

(*) Bu haber People’s Dispatch websitesi’nden alınmıştır.