Bugün saat 18:00’da Fatma Şengül ve öldürülen tüm kadınlar için Kadıköy’de basın açıklaması yapılacak

Bugün saat 1800'da Fatma Şengül ve öldürülen tüm kadınlar için Kadıköy'de basın açıklaması yapılacak

Gülensu Mahallesi’nde evinin önünde Fatma Şengül’ü öldüren Zeynel Akbaş’ın yargılandığı dava 28 Ekim tarihinde görülmüştü. Sanık için ağırlaştırılmış müebbet istenirken dava 19 Aralık’a ertelenmişti.

Bugün saat 18:00’da Kadıköy Süreyya Operası önünde Fatma Şengül’ün ailesi yapılacak olan basın açıklamasına desteklerinizi bekliyor.

Maltepe Gülsuyu Mahallesinde insanlar kadına yönelik şiddete karşı sokağa çıktı: Susmuyoruz!

Geçtiğimiz günlerde bir kadının saldırıya uğradığı, öncesinde de Fatma Şengül’ün öldürüldüğü Maltepe’nin Gülsuyu mahallesinde halk dün şiddete karşı sokağa çıktı. Maltepe Formunun çağrısıyla Gülsuyu Mahallesinde eylem yapan mahalleli Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan kadın cinayetlerine, şiddete, istismara tepki gösterdi, “Susmuyoruz” dedi.

HDP Milletvekili Dilşat Canbaz ve Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül’ün de katıldığı eylemde şiddetin ve kadın cinayetlerinin arkasında hükümetin kadın politikaları olduğuna dikkat çekildi. Yapılan açıklamada “Yıllardır kadınların sürdürdüğü mücadelenin kazanımlarına el koymaya, kadın mücadelesini bertaraf etmeye çalışıyorlar. Biz bu saldırı politikalarına yabancı değiliz” denilerek 6284 sayılı yasanın kaldırılmak istenmesine ve nafaka hakkında yönelik saldırılara dikkat çekildi.

Tüm bu saldırılar karşısında mücadele çağrısı yapılan eylemde kadınlar “Kazanımlarımızdan da yaşamlarımızdan da vazgeçmeyeceğiz” dedi.