Buldan ve Temelli’den Serekaniye çağrısı

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, sivil ve yaralıları tahliye etmek için Resulayn’a gitmeye çalışan ambulansların TSK ve ÖSO güçleri tarafından vurulduğu yönünde haberler geldiğini açıkladı. Eşbaşkanlar insani yardım koridoru açılması çağrısı yaptı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Resulayn (Serekaniye) kent merkezinde sivillerin ve yaralıların tahliyesi için kente girmek isteyen ambulansların vuruldukları yönünde bilgiler geldiğini belirterek insani yardım koridoru açılmasını istedi.

Eşbaşkanların yaptığı açıklamada, dün ABD ve Türkiye arasında varılan anlaşma neticesinde “120 saatlik ateşkes yapılmasının kararlaştırıldığı” belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı, “Çatışma alanlarından biri olan Serêkaniyê Kent merkezinden sivillerin ve yaralıların tahliyesi için kente girmek isteyen ambulansların ve sivil araçların TSK-ÖSO tarafından vuruldukları bilgileri sahadan gelmektedir. Sosyal medyada da buna dair çeşitli görseller yayılmaktadır. Serêkaniyê Hastanesi’nin geçen günlerde savaş uçakları tarafından hedef alınması sebebiyle bu kentteki yaralıların kent merkezinde tedavi olamayacakları açıktır.

İşlenen savaş suçlarına yenilerinin eklenmemesi için, Serêkaniyê kent merkezindeki yaralıların ve sivillerin tahliyesi için acilen insani yardım koridorunun güvence altına alınması gerekmektedir. ABD ve Türkiye hükümetlerinin ortak sorumluluğunda olan bu süreçte sivillerin ve ambulansların hedef alınmasını bir sabotaj ve provokasyon olarak kabul ediyoruz. İnsani koridorun sağlanması için sorumlu tarafları acilen ateşkes kaidelerine uymak üzere gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.”

Kaynak: Gazete Duvar