Canlı yayında SF Trade Tekstil direnişini ve işçilere açılan davayı konuşacağız

İzmir Gaziemir Serbest Bölge’de bulunan SF TRADE TEKSTİL, işçi düşmanlığında ilklere imza atıyor.

İşkolunda örgütlenme faaliyeti yürüten DERİTEKS sendikasına üye olan işçileri işten attı. Kısa bir süre önce de, “Ticari itibarını sarstıkları için” her bir işçi hakkında 200 bin TL maddi-manevi tazminat davası açtı, dava kapsamında başka yaptırımlar da sözkonusu.

Sendika Şube Başkanı Makûm Alagöz, SF Tekstil yönetiminin 2015 yılında işten çıkarılan 14 üyelerine ve kendi şahsına karşı da aynı uygulamaya başvurduğunu belirterek; işçileri korkutmaya, mücadele azmini kırmaya yönelik bu tür saldırılara boyun eğmeyeceklerini vurguladı ve tüm emek hareketini ilgilendiren bu pervasızlığa ortak, güçlü bir yanıt vereceklerini söyledi.

Ülkemizdeki iş hukuku ve işçi hakları alanında değerli katkılarıyla tanınan Dr. Murat Özveri, SF Tekstil işçilerinin 2015 yılında maruz kaldığı saldırıyı; ABD’de, 1930’lu yıllara kadar yürürlülükte olan, patronların işçilere dayattığı “Yellow Dog Contract” (Sarı Köpek Sözleşmesi) ile ilişkilendiren bir yazı kaleme almıştı. Özveri hocamız, konuğumuz olarak bu konudaki değerlendirmesini bizimle paylaşacak.

Bu arada, Anayasal hakları yok sayılarak işten atılan 4 kadın işçi arkadaşın işlerine geri dönmek için sendikalarıyla birlikte başlattığı direniş 173’ncü gününe girdi. Covid 19 salgını dolayısıyla direnişlerine ara vermek zorunda kalan işçilerden Ayşe Erim, bizimle direniş süreci deneyimini paylaşacak. Sendikanın İzmir Şube Başkanı Makûm Alagöz, örgütlenme süreçleri ve açılan dava üzerine değerlendirmelerini dile getirecek.