“Çarklar bizim elimizde, şalter inecek bu iş bitecek!”

"Çarklar bizim elimizde, şalter inecek bu iş bitecek!”

Çorlu’da ve Gebze’de MESS dayatmasına karşı metal işçileri eylemde

Çorlu’da Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecine ilişkin eylem yaptı. Eylemde konuşan Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar “MESS temsilcileri ve metal patronları grev yasaklayan iktidara güveniyor ama çok güvenmesinler, çarklar bizim elimizde” dedi.

Birleşik Metal-İş Sendikasının çağrısıyla dün saat 17.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen metal işçileri, toplu sözleşme sürecinde yaşanan tıkanıklığın aşılmasını ve taleplerinin karşılanmasını istedi.

Sendikanın Trakya şubesine bağlı Sio Otomotiv, Paksan ve Ejot işçilerinin katıldığı eyleme DİSK ve KESK’e bağlı sendikaların başkanları ile birlikte bazı siyasi partilerin temsilcileri de destek verdi.

Mess temsilcilerine uyarı: Grev yasaklayan iktidara güvenmeyin, çarklar bizim elimizde!

Eylemde konuşan Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar, “Sözleşme kapsamında olan firmalar ülkemizin en büyük 500 firmasının başında yer alıyor. İnanmayın onların kriz var diye ağlamasına, onlar rekor kâr ediyorlar. Asıl kriz ve enflasyon karşısında biz eziliyoruz. Bir metal işçisi metal patronlarına 116 bin lira kazandırıyor. Taleplerimizi hepsi kabul edilse bile bu kârın yüzde 10’una takabul ediyor. MESS temsilcileri ve metal patronları grev yasaklayan iktidara güveniyor. Ama çok güvenmesinler çarklar bizim elimizde” diyerek MESS temsilcilerini ve metal patronlarını uyardı.

“Adım adım greve gidiyoruz, işçiler açken patronlara huzur yok!”

Gebze’deki Sarkuysan İşçileri “adım adım greve gidiyoruz” ve “işçiler açken patronlara huzur yok” diyerek Mess dayatmasına karşı eylemde.

“Gemileri yaktık geri dönüş yok!”

Gebze Çayırova’daki boru işçileri bugün Mess dayatmalarına ve sefalet ücret teklifine tepki göstererek “Zafer direnen emekçinin olacak” “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarıyla eylem gerçekleştirdi.

“Şalter inecek bu iş bitecek!”

Gebze’ki Arfesan İşçileri sabah erken saatlerde “Patronların Kölesi Olmayacağız, Metal İşçileri Direniyor” pankartıyla yürüyüşe geçti. Eylem, Birleşik Metal-İş twitter hesabından “Şalter inecek bu iş bitecek” başlığıyla paylaşıldı.

“Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz!”

Gebze’de ZF Sachs işçileri, Mess’in dayattığı 3 yıllık sözleşme, esnek ve güvencesiz çalışma ile düşük zam dayatmasına karşı “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” sloganlarıyla meşaleli eylem gerçekleştirdi.