Ceren Damar’ın babası polisin ‘ihmallerini’ sıraladı

Öğrencisi İsmail Hikmet tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, cinayetin ilk davası öncesinde açıklama yaptı. Cinayetin ardından polisin toplaması gereken delilleri toplamadığını belirten Damar, “İnsanlar katil doğmuyor. Bu ülkenin kurumları, yetkilileri bu canilere suç ortağı olmamalı, onların sırtını sıvazlamamalı” dedi.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2 Ocak tarihinde öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülen araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’in ölümüne ilişkin açılan davanın ilk duruşması 27 Eylül’de, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, İlk duruşma öncesi Müteşebbis Gelişim Vakfı’nda basın açıklaması yapan Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, “İnsanlar katil doğmuyor. Bu ülkenin kurumları, yetkilileri bu canilere suç ortağı olmamalı, onların sırtını sıvazlamamalı. Şiddete göz yummak, dahası şiddeti özendirmek vahşetlere suç ortaklığı etmektir” dedi. Cinayetin ardından polisin maddi delilleri toplamadığını ve bazı usulsüzlüklere imza attığını belirten Damar polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

‘Size çocuklarınızın yarı polis gibi yetiştirilme yetkisini kim verdi?’

Katil zanlısı Hikmet hakkında ağırlaştırılmış müebbet talebiyle iddianame hazırlandığını hatırlatan Mustafa Damar, Hikmet’in annesi Hatice Hikmet’in geçmişte polis olduğunu ve KHK ile ihraç edildiğini, 2010 yılında bir gazeteye verdiği demeçte, “Biz çocuklarımızı yarı polis gibi yetiştiriyoruz” ifadelerini kullandığını hatırlattı.

Katil zanlısının annesinin bu sözlerine tepki gösteren Damar, “Henüz 14-15 yaşında olan birinin ailesi tarafından yarı polis gibi yetiştirilmesi ne demektir? Size çocuklarınızın yarı polis gibi yetiştirilme yetkisini kim verdi? Sen kendin polis gibi yetiştin mi ki çocuklarını yarı polis gibi yetiştiriyorsun. Ceren Damar’ın katledilmesi olayını incelediğimizde cinayetin çok soğukkanlı bir şekilde işlendiği, canavarca hislerle ve eziyet çektirerek işlendiği, planlayarak işlendiği açıkça görülmektedir” diye konuştu.

‘Kızımla ilgili iftira bizi hiç etkilemedi’

Olayın meydana gelme tarihinin ardından katil zanlısı Hikmet’in ifade değiştirdiğini ve “Ceren Damar’la ilişkim var” dediğini medya aracılığıyla öğrendiklerini belirten Damar, “Hukukçuların ifade ettiği gibi savunma hakkı kutsaldır. Ne demekse? Katilin kendi ve ailesinin olayın başından beri çelişkili ifade vermeleri, ilişkimiz vardı demesi kutsal savunma hakkını aşmış geçmiştir. Alçakça katledilen kızımın hatırasına saldıracak şekilde iftiraya dönüşmüştür. Kızım muz cumhuriyetinin bodrum katında çalışan ve kimseyle iletişimi olmayan bir insan değil. Günde çok sayıda insanla iletişim kurduğu bir göreve sahiptir. Be ahlaksız elinde belge bilgi varsa ortaya koyman gerekir. Kızımla ilgili bu iftira bizi hiç etkilemez, etkilemedi” dedi.

‘Polisin olay gecesi yaptığı usulsüzlükleri paylaşmak istiyorum’

“Bizim ve toplumun acıyı yaşadığı gece tarafsızca görevini yapması gerekenlerin nasıl bir tavır sergilediğini sizlerle paylaşmak istiyorum” diyen Damar’ın bazı polislerin görevini yapmadığını belirterek şunları kaydetti:

Katilin annesi otoparktan otomobili alıyor

Polisin olay gecesi yaptığı usulsüzlükleri paylaşmak istiyorum. Katilin otomobili aranmadan annesi tarafından polisin izin vermesiyle kaçırılması hususu. Katil olay gerçekleşmeden silahı bıçağı alıp otoparka park ediyor daha sonrasında otomobile ulaşamıyor. Kovalanıyor ve kaçıyor ve otomobil otoparkta kalıyor. Olayın kısa süre sonrası katilin annesi geliyor üniversite otoparkında bulunan katilin otomobilini alıyor. Polisler kimsin sen diyor. Katilin annesi olduğunu söylüyor ve polisler gitmesine izin veriyor. Alıp otomobili kaçıyor. Evladınız böyle bir olay yaşamış ilk aracı mı düşünmek gerekir? Böyle bir olaydan sonra kim otomobili oradan götürmeyi düşünür?

Araç aranmış gibi tutanak tutuluyor

Polisler ne için izin veriyor? Polisler olay mahaline ambulanstan önce intikal etmelerine rağmen katilin aracında arama yapmamışlar. Sayın savcı katilin otomobilinin aranmasının emrini verdiği halde hiç aranmadan çıkıp gitmesine polisler izin veriyor. Araç kaçırıldığı halde sanki araç aranmış gibi gerçeğe aykırı tutanak tutuluyor. Zaten araç aranmış olsaydı sonradan katilin annesi tarafından ortaya atılan aracın torpido gözünde intihar notu buldum iddiası sahte delil yaratma çabası ortaya atılamayacaktı. Maddi delil aşikar olmasına rağmen katilin aracının aranmadan öz annesi tarafından kaçırılmasına izin verilmesi fahiş hatadır.

İntihar mektubunun polisin göz yummasıyla yazıldığı değerlendirilbilir

Olaydan bir gün sonra katilin annesi Hatice Hikmet arabanın torpidosunda katil tarafından yazılmış bir intihar mektubu bulduğunu söyleyerek 3 Ocak’ta polise teslim etti. O ana kadar hiçbir ifadede intihar mektubundan bahsedilmemiştir. Annenin böyle bir olaydan sonra ne için aracı kaçırdığı anlaşılıyor. Sözde intihar mektubu incelendiğinde mektubun bir bölümünde iddia şu: “Silahla planlayarak asla öldürmedim. Tamamen o anki sinirlerimle hareket ederek oldu hepsi. Olaydan önce yazıldığı iddia edilen mektupta olaydan sonraki ifade kullanılıyor.” Katilin olaydan sonra otomobiline hiç binmediği aşikar. Bu durumda sözde intihar mektubunun polisin göz yummasıyla yazıldığı değerlendirilebilmektedir. Olaydan önce yazıldı diyorsun ama mektup olaydan sonra yazılmış.

Katilin telefonu şehrin başka bölgelerinde sinyal veriyor

Katil gözaltına alındığında üst araması yapılıp teslim alınmış gibi gösterilen katilin telefonu şehrin başka bölgelerinde sinyal veriyor. Polis teslim aldım diyor saati var ama o saatten sonra telefon şehrin başka bölgelerinde sinyal veriyor. Anlaşılan o ki katilin annesi tarafından saatler sonrasında telefon teslim edilmiş olup bu şekilde katilin annesinin telefondaki birçok maddi delili karartmasına polis imkan vermiş.

‘Polisin delillerin toplanması ve muhafazası konusunda yaptıkları’

Bu ekmek bıçağı değil

Olay günü 02.01.2019 tarihinde polis tarafından tutulan tutanakta; “siyah renkli sap kısmı 12 cm olan, kesici kısmı 16,5 cm olan kesici kısmı üzerinde Madein AUSTRIA 78 ibareli bıçağı biz görevlilere teslim etmiştir.” ifadesi yer almaktadır. Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’nün olaydan bir ay sonra 01.02.2019 tarihinde düzenlediği Uzmanlık Raporu’nda; “Namlusunun sol yan yüzeyi üzerinde ‘Made in AUSTRIA 78’ ibareleri bulunan, siyah renkli plastik saplı, yaklaşık 16 cm. uzunluğunda, tek ağızlı, sırtı küt, sivri uçlu namluya haiz bir (1) adet bıçak ve bir (1) adet plastik kın.” ifadesi yer almaktadır. Olayın hemen akabinde konunun uzmanı olmayan polis memuru tarafından tutulan sap kısmı 12 cm olan, kesici kısmı 16,5 cm olan bıçak şeklinde tarif edilirken, Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’nün düzenlediği Uzmanlık Raporu’nda ise bıçakla ilgili olarak yaklaşık 16 cm. uzunluğunda ifadesi bulunmaktadır. Uzmanlık Raporunda milimetrik ölçü ve özellikler belirtilmesi gerekirken yaklaşık 16 cm. gibi üstünkörü, basit bir ifade kullanılmış ve sonucunda bıçağın “6136 Sayılı Yasanın 4. maddesine göre yasak niteliği haiz bıçaklardan olmadığı” kanaati bildirilmiştir. Suça konu bıçağın salt saldırı amacıyla üretilmiş bir bıçak olduğu su götürmez biçimde açık olduğu halde, Emniyet birimleri tarafından tanzim edilen raporda gerek bıçağın özelliklerinin üstünkörü ve özensiz tasvir edilmesi gerekse bıçağın “6136 Sayılı Yasanın 4. maddesine göre yasak niteliği haiz bıçaklardan olmadığı” kanaatinin hiçbir suretle gerekçelendirilmemiş olması raporun failin daha az ceza almasına matuf bir telkin ile hazırlandığı ihtimalini düşündürmektedir. Bu ekmek bıçağı değil. Meyve bıçağı değil. Profesyonelce saldırı amaçlı üretilmiş bir bıçak.

Katilin babası olay yerini inceledi

Olay akşamı bir tanık Emniyette ifade verip döndükten sonra gece saat 23:00’de bir polis o tanığı telefonla arıyor ve diyor ki seni de alıp olay mahalline gideceğiz diyor ve 10-15 dakika sonra polis söz konusu tanığın yanına geliyor. Polis otosunda üç tane polis var. Katilin babası da onlarla birlikte. Baba o saatte göz altında ve şüpheli. Şüpheli sıfatıyla gözaltında olan bir kişiyi olayın mağdurlarından biriyle aynı araca koyuyorsunuz. Mağdur edilen zaten bu şüphelinin silahıyla mağdur edilmiş. Olay mahalline tanıkla gidecek olan polis, tanığı etkilemek, baskı altına almak amacıyla polis otosunda katilin şüpheli ve gözaltında olan babasını da getiriyor ve psikolojik baskı altına alıyor.

Ölen bizim kızımız, ama tehdit bütün toplum içindir

İnsanlar katil doğmuyor. Bu ülkenin kurumları, yetkilileri bu canilere suç ortağı olmamalı, onların sırtını sıvazlamamalı. Şiddete göz yummak, dahası şiddeti özendirmek vahşetlere suç ortaklığı etmektir. Her cinayet bir insanlık dramıdır. Ölen bizim kızımız, ama tehdit bütün toplum içindir. Şehit olan bizim kızımız, ama ölen insanlıktır. Kötülerin sırtını sıvazlayanlar kötülüğe yatırım yapmış olurlar. Islah olmayan, cezayla tecrit edilmeli. Yoksa her gün bir olay, her gün bir cinayet yaşamaya bu olayları kanıksamaya başlarız. Birileri şiddet ekti, bizler şiddetin kurbanı olduk. Ölen bizim kızımız; bizse her gün ölüyoruz. Bu adil değil.

Kurum temsilcilerine teşekkür

27 Eylül 2019 Cuma günü İlk duruşmanın yapılacağı gün saat dokuzda çok sayıda duyarlı insan, ve STK, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla yanımızda olacaktır. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yakın ilgileriyle ismi verilen Ceren Damar Şenel Gençlik Merkezi personeli ve gençlerine, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in katkılarıyla ismi verilen Ceren Damar Şenel Parkı’nı kullanan bölge sakinlerinin, üniversite öğrencileri ve akademisyenlerinin, Barolar, avukatlar ve hukukçuların, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş gibi sendikalarımızın, kadın meclisleri, kadın cinayetlerini durduracağız platformu, Ankara Üniversitesi cinsel taciz ve saldırıya karşı destek birimi, Nar kadın dayanışması gibi lütfen beni bağışlasınlar çokluğundan dolayı ismini sayamayacağım çok sayıda kişi, STK ya bu duyarlılıklarından dolayı çok teşekkür ediyorum.