Ceylanpınar’da 4 çocuğa tecavüz ederek, fuhuşa zorlayan şahıslar tahliye edildi

Ceylanpınar’da 4 çocuğa tecavüz ederek, fuhuşa zorlayan 5 kişi hakkında açılan davada tutuklu yargılanan 4 sanık da tahliye edildi

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, 2018 yılında yaşları 15 ile 17 arasında değişen S.A., E.A., S.A. ve L.Y. adlı 4 çocuğa tecavüz eden ve fuhuşa zorlayan A.B., C.H., M.Y., M.A. ve M.B. adlı kişiler hakkında “Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma” ve “Çocuğa Nitelikli Cinsel istismar” suçlamalarıyla açılan davanın 2’nci duruşması Viranşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 2018 yılının Nisan ayından bu yana Urfa T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanıklar M.A., A.B., C.H.ve A.Y.’nin Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmaya, tutuksuz sanık M.B. katılmadı.

MA’nın haberine göre, kimlik tespitinin ardından savunma yapan sanıklar, haklarındaki suçlamaları reddederek, tahliye ve beraat talebinde bulundu. Çocukların avukatları ise, sanık beyanlarının suçtan kurtulmaya yönelik olduğunu ve en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, Urfa Barosu Kadın Hakları ve Çocuk hakları Komisyonu’nun dosyaya müdahillik talebini reddetti.  Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, herhangi bir gerekçe belirtmeden, tutuklu M.A, A.B., C.H. ve A.Y. hakkında yurtdışı yasağı getirerek, tahliye etti. Bir sonraki duruşma 23 Eylül’e ertelendi.

Urfa Barosu’ndan karara tepki

Urfa Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Çocuk hakları Komisyonu, mahkeme kararına tepki gösterdi. Komisyon üyelerinden Fazilet Taştan Arselim, dosyaya müdahillik taleplerinin reddedilmesine işaret ederek, “Tahliyelere itirazda bulunacağız. Dosyada eksiklik olmasına rağmen tahliye edildiler. Bu karar haksız ve hukuksuzdur” ifadelerini kullandı.

Çocuk hakları Komisyonu Başkanı Halil Güneş ise, davanın takipçisi olacaklarının altını çizdi.