Cezayir mahkemesi, yolsuzlukla yargılanan eski iki başbakana hapis cezası verdi

Cezayir’deki  Sidi Muhammed Mahkemesi yolsuzluk davasında yargılanan iki eski başbakana 15 ve 12 yıl hapis cezası verdi.

Cezayir mahkemesi, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın müttefiklerinden eski başbakanlar Ahmed Uyahya, Abdülmelik Sellal ile eski bakanlar ve bazı iş insanlarının başkent Cezayir’deki Sidi Muhammed Mahkemesi’nde yargılanmasında kararını açıkladı.

Savcılığın yolsuzluk davasında yargılanan Ahmed Uyahya ile Abdülmelik Sellal hakkında 20’şer yıl hapis cezası istediği eski başbakanlar hakkında mahkeme, 15 ve 12’şer yıl hapis cezası verdi.

Ne olmuştu?

Savcılık, ‘otomotiv montaj fabrikaları’ ve ‘Buteflika’nın seçim kampanyasının finansmanı’ gibi yolsuzluk davalarında yargılanan sanıklardan eski başbakanlar Uyahya ile Sellal hakkında 20 yıl, diğer bakanlar ile iş insanları hakkında ise 10 ila 15 yıl arasında değişen hapis cezaları talep etmişti.

Eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın müttefiklerinden eski başbakanlar Ahmed Uyahya, Abdülmelik Sellal ile eski bakanlar ve bazı iş insanlarının başkent Cezayir’deki Sidi Muhammed Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edilmişti.

Hakim, Buteflika’nın kardeşi ve tutuklu bulunan Said Buteflika’nın mahkeme salonuna getirilerek tanık olarak dinlenmesini istedi ancak Buteflika, mahkemenin sorularına cevap vermeyi kabul etmemişti.

Söz konusu kişilere ‘görevi kötüye kullanma, sebepsiz zenginleşme, kara para aklama ve rüşvet verme’ gibi suçlamalar yöneltilmişti.

Geçen mayısta tutuklanan Said Buteflika 25 Eylül’de 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.