CHP’den kayyum açıklaması: Belediye başkanlarının görevden alınması hukuki değil siyasidir, darbe dönemlerinde ne yapılmışsa bugün de o yapılmıştır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak MYK toplantısının ardından açıklama yaptı. Öztrak, HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına tepki gösterdi.

Öztrak’ın açıklamaları şöyle:

“Millet iradesiyle seçilen Diyarbakrı, Mardin, Van belediye başkanları görevden alındı, o illerin valilieri kayyum olarak atandı. Başkan olmanın kuralları bellidir. Aday olmalarında sakınca görülmeyenler seçime girer. 5 ay önce adli sicili temiz olan, adaylıkları uygun görülen ve seçilen bu belediye başkanlarının görevden alınması hukuki değil siyasidir. İdari karar gibi gözükse de saray tarafından verilmiştir. Seçime girmek serbest seçilmek yasaktır görüntüsü verilmiştir. Darbe dönemlerinde ne yapılmışsa bugün de o yapılmıştır.

Terörle mücadele Türkiye’nin ortak milli meselesidir. CHP terörün her türlüsünü lanetler ancak milli mesele milli iradeye baskı ve vesayet uygulama amacı olarak kullanılmamalı. Bu terörün değirmenine su taşır. AKP’ye destek veren yurttaşlarımıza seslenmek istiyorum. Ahmet Davutoğlu istifa ettirildiğinde de, AKP’li başkanlar istifa ettirildiğinde de bu tavrı gösterdik. Erdoğan’ın zulmüne karşı çıktık. Demokratik meşuriyetin elde kalan son kalesi sandıktır. Sandık hukukuna vurulan her darbe demokrasiye vurulmuş. Seçimle gelen seçimle gider.

Sandığa seçmen iradesine sahip çıkmak demokrasiye sahip çıkmaktır. Millet iradesiyle hesaplaşılmaz. CHP olarak adalet temelli siyasetten vazgeçmeyeceğimizi, seçme seçilme hakkından taraf olduğumuzu milletimizin huzurunda ifade ediyoruz.