CHP’li Adıgüzel: Hükümet Maske Konusunu Beceremedi,Elli Kuruşluk Maskeleri Karneye Bağladılar”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, iktidarın salgın döneminde uyguladığı maske politikasını eleştirdi

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, yapıtğı basın açıklamasında hükümetin maske konusunu yönetmekte beceriksizlikler yaptığını söyledi.

Adıgüzel “Maske konusunda çok fazla şikâyet gelmektedir. Bu işi beceremediler. Başlangıçta PTT, muhtarlıklar derken sonra eczaneler üzerinden uygulama düşünüldü. Bunu da bir SMS şartına bağladılar. Başından beri bunu TC numarası üzerinden rahatlıkla eczaneler üzerinden verilebilirdi” ifadelerini kullandı.

“Hükümet belediyelerin önünü kesti, ücretsiz dağıtıma engel oldu”

“CHP’li belediyeler başta olmak üzere, pek çok yerel yönetim ve de birçok firma sahibi maskeleri halka ücretsiz dağıtmak için çaba gösterdiği halde maalesef hükümet bunun önünü kesmektedir.

Cumhurbaşkanlığı tarafından maskelerin ücretsiz dağıtılacağı ilan edilmesine rağmen, elimdeki evrakta görüldüğü üzere, valilikler eliyle ücretli satışı söz konusudur. Ordu Valiliği’nin evrakında, Ankara’dan bir firma ismi verilerek “ücreti mukabelinde” denilerek Ticaret Odalarına ve firmalara duyuru yapılıyor. Ticaret Odası da firmalara mesaj geçerek 85 kuruştan bu firmadan alınmasını duyuruyor.

Ücretsiz dağıtılacağı ifade edilen maskeler, hükümet eliyle ücretli dağıtılmaya çalışılmakta ve birilerine buradan rant elde edilmektedir. Hâlbuki belediyelerimiz maskeleri halka ücretsiz dağıtmak isterken buna engel olunmaktadır.

Bu süreç şunu göstermiştir. Hükümetin maskesi düşmüştür. Bir maske işini dahi becerememişlerdir. 2. Dünya savaşı koşullarında o zor dönemde kısa süreliğine ekmeği kontrollü dağıttığı için “Ekmeği karneye bağladı” diye İsmet İnönü’yü eleştiren hükümetin şu anda 50 kuruşluk maskeyi karneye bağladığını görüyoruz.”