Çin, İstanbul seçimleri sırasında Türkiye’ye 1 milyar dolarlık nakit fon girişi sağlamış

İki ülke arasında 2012’de imzalanan ve düzenli olarak yenilenen swap anlaşması kapsamında, yenilenen seçimler sırasındaki ortamı göğüslemesi için Çin’den Türkiye’ye şimdiye kadar en büyük nakit fon girişi sağlanmış.

Amerikan finans kanalı Bloomberg’ün haberde konuya yakın iki kaynağa göre Haziran ayında Çin’den Türkiye’ye, 2012’deki swap anlaşmasının devamlılığı kapsamında yaklaşık 1 milyar dolarlık fon girişi oldu.

Ankara ile Pekin arasında TL – Yuan swap anlaşması kapsamında Türkiye’ye bu kadar büyük miktarın ilk kez girdiğini ifade edilen haberde bu girişin Haziran seçimleri döneminde Türkiye’nin daha da sıkıntıya giren döviz rezervlerini desteklediği de belirtildi.

7 yıl önce swap anlaşması imzalayan Türkiye ve Çin her 3 yılda bir bu anlaşmayı yeniliyor.

‘Bu tür girişimler Türkiye’nin uzun vadeli dertlerine deva değil, Türkiye’yi batıdan daha da koparma riski taşıyor’

Bloomberg, haberinde Alman Marshall Fonu Özgür Ünlühisarcıklı’nın “Bu tür kısa vadeli fon kaynakları Türkiye’nin uzun vadeli dertlerine deva olmaz. Türkiye’nin Rusya ve Çin’le geliştirdiği yeni uluslararası ilişki ortaklıkları Batı’ya uyar türden değil ve Türkiye’nin daha da yabancılaşması riskini taşıyor” ifadelerine yer verildi.