Çocuk işçiye işkence yapan patronlar serbest bırakıldı:”Adalet MÜLKÜN Temelidir”

Konya’da araç yedek parça satışı yapılan iş yerinde çırak olarak çalışan çocuk işçi E.A.Y.’yi (15) palangaya bağlayıp, tavana asan iş yeri sahibi kardeşler, ‘çocuğa karşı eziyet’ suçundan çıkarıldıkları mahkemece, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Konya’da araç yedek parça işi yapan iş yeri sahibi M.C., vidanın numarasını unuttuğu için E.A.Y.’yi halk arasında ‘caraskal’ olarak bilinen palangaya bağlayıp, tavana astı. Pantolonu da yarıya kadar indirilen E.A.Y., yaklaşık 15 dakika asılı kaldıktan sonra M.C. tarafından caraskal kırılabilir düşüncesiyle indirildi. İki kardeş korktukları için durumu ailesine anlatmadı. E.A.Y. ise olayın ardından iş yerine gitmedi.

Aile dün avukatları aracılığıyla işkence anına ait fotoğrafları da delil olarak sunarak M.C. hakkında suç duyurusunda bulundu.  Polis merkezindeki ifadelerinin ardından bugün adliyeye sevk edilen kardeşler nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Çocuğa işkence yapan işverenlerin; delillere, görüntülere rağmen serbest bırakılması duruşma salonlarında koca koca harflerle yazılan “Adalet MÜLKÜN Temelidir” yazısının gerçekliğini göstermiş oldu.

“Beni vinçle tavana astı, 15 dakika boyunca acı içerisinde asılı kaldım”

Korktukları için gördüğü işkenceyi ailesine söylemediğini belirten E.A.Y., yaşadıklarını şöyle anlattı: ”Vidayı almak için malzemeciye gidiyordum. Yolda vidanın numarasını unutup, ağabeyimi aradım. O da M.C.’ye sorup, bana döndü. Vidayı alıp iş yerine geldim. M.C., ‘Vidanın numarasını nasıl unutursun’ deyip, önce kulağımı çekti, sonra beni vinçle tavana astı. 15 dakika boyunca acı içerisinde asılı kaldım. Bir süre sonra caraskal kırılır diye beni aşağıya indirdiler. Acı içerisinde ve gittim. Daha önce de iş yerinde makineyi temizlerken üzerime kimyasal su sıkmışlardı. Ertesi gün her yerim kabarık olmuştu. O anları düşündükçe sinirlenip, utanıyorum. Ağabeyime de tekme ve tokatla saldırıp, gözünü morarttılar.”

İşkence gören çocuk E.A.Y’nin aynı yerde çalışan 17 yaşındaki ağabeyi H.A.Y de 5 Aralık günü bir malzemeyi hatalı büktüğü gerekesiyle M.C. tarafından dövülmüş olayın ardından darp raporu alarak M.C. hakkında şikayette bulunmuştu.