‘Covid-19 pandemisi açlık pandemisine dönüşebilir’

Dünya Gıda Programı, koronavirüs salgını nedeniyle Güney Amerika ve Karayipler’de 14 milyon kişinin açlık yaşayabileceğini duyururken, gıda yardımının hayati ve acil olduğunu açıkladı

Johns Hopkins Üniversitesi’nin açıkladığı verilere göre dünya genelinde şu ana kadar 5 milyon 816 bin kişiye Covid-19 teşhisi koyulurken, 360 bin kişi hayatını kaybetti. Salgının en sert etkilediği ülke olan ABD’de bir milyon 721 bin vaka tespit edilirken, 101 bin kişi yaşamını yitirdi. ABD’yi Brezilya ve Rusya takip ederken; İngiltere, İspanya ve İtalya Avrupa’da salgının en yoğun olduğu ülkeler durumunda.

14 milyon açlıkla karşı karşıya

Dünya Gıda Programı, Koronavirüs salgınının yeni merkezi olan Güney Amerika ve Karayipler’de 14 milyon kişinin açlık yaşayabileceğini belirtti.

Dünya Gıda Programı’nın bölge direktörü olan Miguel Barreto, ‘Kayıt dışı işlerde çalışan ve sayıları giderek artan savunmasız insanlara gıda yardımı sağlamak hayati ve acil’ açıklamasında bulunarak Covid-19 pandemisinin açlık pandemisine dönüşebileceğini söyledi.

Brezilya’da rekor artış

Son 24 saatte binden fazla kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti Brezilya’da 26 bin 417 vaka tespit edildi. Ülkedeki toplam vaka sayısı 440 bine yaklaşırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 26 bin 754’e yükseldi.

Hindistan’da ölü sayısı Çin’i geçti

Çin’de 20 Mayıs tarihinde herhangi bir koronavirüs vakasına rastlanmadığını açıkladı. Çin’de 84 bin 106 Covid-19’lu hasta tespit edilirken, 4 bin 638 kişi hayatını kaybetti.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Çin’dekini geçti. Ülkede 165 bin 800 vaka tespit edilirken, 4 bin 706 ölüm kaydedildi.