CPJ: Türkiye’de 47 gazeteci hapishanede, yayın kuruluşlarının içi boşaltılıyor

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) 2019 raporuna göre Türkiye, hapishanedeki gazetecilerin sayısının en yüksek olduğu ikinci ülke. Raporda, Türkiye’de kapatılan veya el değiştiren yayın kuruluşlarının ‘içinin boşaltıldığı’, birçok gazetecinin zorunlu olarak ülke dışında yaşadığı, işsiz kaldığı veya otosansür uyguladığı dile getirildi.

New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) 2019 yılı raporuna göre, mesleki faaliyetlerinden dolayı dünya genelinde 250 gazeteci hapishanede bulunuyor. Bugün açıklanan raporda, hapishanedeki gazetecilerin sayısının en yüksek olduğu ülkelerin Çin, Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır olduğu belirtildi. Bu ülkeleri Eritre, Vietnam ve İran izliyor.

CPJ’nin yayın yönetmeni Elana Beiser tarafından hazırlanan 2019 yılı raporunda, Türkiye’de hapishanedeki gazetecilerin sayısının 47 olduğu kaydedildi. Geçen yıl hapishanedeki gazetecilerin sayısı 68 olarak kaydedilmişti. Cezaevindeki gazetecilerin sayısının düşmesinin, Türkiye’nin “dört yıldır ilk kez dünyanın en çok gazeteci hapseden ülkesi olmadığını” göstermesine rağmen, Türkiye’de “medyanın durumunun iyileşmediği” vurgulandı.

Türkiye’ye sert eleştiri

Raporda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin 100’ün üzerinde haber kurumunu kapattığı ve çalışanlarından çoğunun “terörizmle suçlandığı” belirtilerek, “bağımsız habercilik ve eleştirinin yok edilmeye” çalışıldığı ifade edildi.

Türkiye’de kapatılan veya el değiştiren yayın kuruluşlarının “içinin boşaltılmasının” yanı sıra birçok gazetecinin zorunlu olarak ülke dışında yaşadığı, işsiz kaldığı veya otosansür uyguladığı dile getirildi. Raporda, Türkiye’den halen hapishanede bulunmayan birçok gazetecinin de yargılandığı veya temyizden çıkacak sonucu beklediği belirtilerek, hapishaneye girme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekildi.

Dünyanın en çok gazeteci hapseden ülke sıralamasında Türkiye ikinci sırada

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin “Hapishanedeki gazetecilerin kaydını tutmaya başladığı 1990’lı yıllarından başından beri Türkiye’nin dünyanın en çok gazeteci hapseden ülkesi olma konusunda Çin ile yarıştığı” ifade edildi. 2019 yılı raporunda Çin’deki cezaevlerinde 48 gazetecinin bulunduğu kaydedildi. Geçen yıl ise bu sayı 47 olarak tespit edilmişti. Raporda, Devlet Başkanı Şi Cinping’in göreve geldiği 2012 yılından sonra, medya üzerindeki baskıyı artırmasıyla bu sayının da yükseldiği ifade edildi. Son olarak Hong Kong’daki gösteriler hakkında yazan bir gazetecinin gözaltına alındığı belirtilirken, Sincan’da çok sayıda Uygur gazetecinin tutuklandığı kaydedildi.

Rapora göre, Suudi Arabistan ve Mısır’da ise 26 gazeteci hapishanede bulunuyor. Raporda ayrıca hapishanede bulunan gazetecilerin yüzde 98’inin kendi ülkeleri hakkında haber yaptığı ve siyasi, insan hakları ve yolsuzluk konularında yazdıkları tespit edildi. Rapora göre, hapishanede bulunan gazetecilerin yüzde 8’ini kadın gazeteciler, yarısından fazlasını ise internet gazetecileri oluşturuyor.