Cumartesi Anneleri : 8 Mart’ta çocuklarımız için alanlarda olacağız

Cumartesi Anneleri : 8 Mart'ta çocuklarımız için alanlarda olacağız

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini soran ve faillerin cezalandırılmasını isteyen Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 780. haftasında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla gözaltında kaybedilen kadınlar için adalet talep etti.

Anneler, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, gözaltında kaybedilen çocuklarımız için alanlarda olacağız” dedi. Gözaltında kaybedilen Gazeteci Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe ise gözaltında kaybedilen çocuklarına kavuşamadan giden anneler için burada olduklarını söyleyerek, “Adalet yerini bulsun, hesap sorulsun” dedi.

“Hakikat ve adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz”

Açıklamayı okuyan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, gözaltında kaybedilen kadınları unutmadıklarını vurgulayarak, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kaybedilen kadınları anıyor. Bunun için mücadele eden tüm kadınları selamlıyoruz” dedi. Kadınların 8 Mart’ta baskıya karşı seslerini yükselttiklerini kaydeden Yoleri, erkek egemen sistemin beslediği cinsiyet imtiyazlarına, ayrımcılığa ve adaletsizliğe karşı yüksek sesle itiraz etikleri bir gün olduğunu anımsattı.

Gözaltında kaybedilen kadınların isimlerini tek tek okuyarak, unutmayacaklarını yineleyen Yoleri, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Bir suç işlendiğinde hukuk yolunun açılması ve suçun yarattığı sonuçların telafisinin sağlanması hukukun temel prensibidir. Gözaltında kaybedilen kadınların akıbetlerinin açıklanması ve faillerinden adil bir yargı önünde hesap sorulması talebimiz karşılanıncaya kadar hakikat ve adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”

“Kaybedilen kadınlar için hesap soracağız!”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da Dünya Emekçi Kadınlar Gününün  arifesinde gözaltında kaybedilen kadınları andıklarını söyledi. Türkiye ve bütün dünyada insan hakları mücadelesinin öncülerinin kadınlar olduğuna dikkat çeken Fincancı “Kadınların mücadelesiyle suç işleyen failin hesap vermesinin yolu açılmaya başlanmıştır. Gözaltında kayıpların yalnızca isimlerinin anılması bile onların hesabının sorulması açısından çok önemlidir. İnsanlığa karşı işlenen suçların görünür olması için bizler de bu mücadeleyi sürdürmeliyiz. Bu mücadelede kadınlar olarak söz verdik, gözaltında kayıpları, gözaltında kaybedilen kadınlar için hesap soracağız” dedi.