Cumhuriyet’te istifa sayısı 27’ye yükseldi

Cumhuriyet Vakfı’ndaki yönetim değişikliğinin ardından Cumhuriyet gazetesindeki son istifalarla birlikte gazeteden ayrılanların sayısı 27’yi buldu.

Cumhuriyet yazarları Kadri Gürsel ve Kemal Göktaş da gazeteden istifa ettiğini duyurdu.

Bülent Özdoğan, Faruk Eren ve Erdem Gül görevden alındı; Aslı Aydıntaşbaş, Aydın Engin, Çiğdem Toker, Hakan Kara, Musa Kart, Melis Alphan, Ahmet Tulgar, Güray Öz, Bağış Erten, Tayfun Atay, Kemal Can, Mirgün Cabas, Barbaros Şansal, Mahir Ünsal Eriş, Zeynep Miraç Özkartal, Murat Sabuncu, Ceyda Karan, Bülent Mumay, Bülent Şık, Ahmet İnsel, Binnaz Saktanber, Müjde Yazıcı Ergin ve son olarak Kadri Gürsel ve Kemal Göktaş gazete ile yollarını ayırdı. Gazeteden ayrılan yazarlar  arasında ismi geçen Özgür Mumcu ise “roman ve akademi çalışmaları” gerekçesiyle yazılarına ara verdiğini söyledi.

İstifa dilekçesinin bugün alındığının teyit edildiğini söyleyen Gürsel, sosyal medya hesabı Twitter’dan şu mesajı paylaştı:

“Cumhuriyet Vakfı yönetiminde geçen cuma meydana gelen değişikliği izleyen haftanın ilk iş gününde gazeteye gönderdiğim istifa dilekçemin bugün alındığı, personel müdürlüğü tarafından teyit edildi.”

“GAZETE YÖNETİMİNE HÜKÜMET OPERASYONUYLA GELDİLER”

Gazeteyle ilişkisini kesttiğini açıklayanlar arasına Kemal Göktaş da katıldı. Göktaş istifasını kendi bloğunda yayımladığı “Cumhuriyet’e veda” başlıklı yazıyla duyurdu:

Cumhuriyet’ten ayrılık zamanı geldi.

Cumhuriyet, bana son 3 yıldır, 18 yıllık gazetecilik hayatımda görmediğim bir özgür habercilik ortamı sağladı. Müteşekkirim.

Gazeteye bir hükümet operasyonu ile gelen “yeni yönetimin” nasıl bir gazetecilik anlayışına sahip olduklarını ise yayınladıkları “bildiri” tadındaki yazılardan gördük.

Vakfa Saray destekli bir operasyonla el konulduğu aşikâr. Düşünün ki bu davanın böyle sonuçlanacağını 2 yıl önce gazetecileri ve gazeteleri hedef göstermesiyle ünlü bir yandaş yazar yazmıştı.

Ali Sirmen bugün “Bunun neresi saray darbesi” diye biten bir yazı yazmış. Kendisine Cumhuriyet’te yayınlanan şu yazıyı okumasını tavsiye ederim. Görmek isteyen için orada bu darbenin ne olduğu açıkça yazıyor. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yazi_dizileri/749007/Saray_destekli_vakif_davasi.html

Son olarak bu “değişimden” sevinç duyanların listesi de bize büyük umutsuzluğumuzu hatırlatıyor: Söz konusu olan özgürlükler, barış ve demokrasi olduğunda sarayın yanında hizalanan kesimlerin genişliği ne yazık ki bu iktidarın en büyük gücü.

Umuyorum ki hükümet desteğiyle o koltuklara oturanlar haberciliği önceler ve Cumhuriyet’in yoluna devam etmesini sağlarlar. Bunu en çok Cumhuriyet’te çalışan emekçi arkadaşlarım için diliyorum.

Biz elbette kendimize yeni mecralar bulup gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazeteciliğin temel ilkelerini ve yola çıkarken duyduğumuz heyecanı unutmadan.

Göktaş ayrıca Twitter’dan şu mesajı baylaştı:

Cumhuriyet Vakfı’na Saray destekli bir operasyonla el konulduğu aşikâr. Düşünün ki bu davanın böyle sonuçlanacağını ilk kez 2 yıl önce gazetecileri ve gazeteleri hedef göstermesiyle ünlü bir yandaş yazar yazmıştı.

Cumhuriyet’teki yönetim değişikliğinin ardından yarın (12 Eylül Çarşamba) ilk yazı günü olan Özgür Mumcu da yazılarına “roman ve akademi çalışmaları” gerekçesiyle ara verdiğiniaçıkladı. Mumcu Twitter’daki hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Bir süredir yazmakta olduğum roman ve akademik çalışmalar sebebiyle köşe yazmaya ara vermek istiyordum. Bu düşüncemi hayata geçiriyorum. Demokrasi mücadelesine katkısını sürdüreceğine inancımı ve umudumu kaybetmediğim Cumhuriyet’i, hep olduğu gibi her gün almaya devam edeceğim.”