“Davutoğlu açıkla, biz neden öldük?”

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Suruç Aileleri İnisiyatifi ve 5 Haziran Amed Aileleri İnisiyatifi gerçekleştirdikleri eş zamanlı basın açıklamalarıyla Ahmet Davutoğlu’na “Davutoğlu açıkla! Biz neden ve nasıl öldürüldük?” diye sordu.

Ahmet Davutoğlu’nun “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Türkiye tarihi yazıldığında en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran – 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” açıklaması ile ilgili 10 Ekim, Suruç ve 5 Haziran Amed Aileleri Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da eş zamanlı basın açıklaması düzenledi.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği yöneticilerinden Av. Mehtap Sakinci  “Kaybettiğimiz canların yarım kalan nefeslerini ciğerlerimize doldurarak gür bir sesle soruyoruz: Davutoğlu açıkla! 7 Haziran – 1 Kasım arasında biz neden ve nasıl öldürüldük?” dedi.

Mehtap Sakinci@sakinci_mehtap

Gerçek adalet için sormaya devam edeceğiz

Yerleştirilmiş video

17 kişi bunun hakkında konuşuyor

5 Haziran Diyarbakır HDP mitingi saldırısı davasının avukatlarından Bünyamin Şeker, “Davutoğlu’nun bu açıklamaları bir ihbar olarak kabul edilip gerekli soruşturmaların yürütülmesi gerekiyor. O süreç içinde yaşanan katliamların sorumluları açığa çıkması gerekiyor” diye konuştu.

Amed Aileleri İnisiyatifi@amed_aileleri

5 Haziran’da kaybettiğimiz Civan Arslan’ın Kardeşi Mazlum Arslan @SurucAileleri ve @10Ekim15 aileleri ile ortak basın metnimizi okudu; “Biz yakınlarını İŞİD bombalarıyla kaybedenler 7 Haziran – 1 Kasım arasında neler yaşandığını çok iyi biliyoruz.”

Yerleştirilmiş video

Amed Aileleri İnisiyatifi adlı kişinin diğer Tweetlerini gör

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden Çağla Seven, eş zamanlı yapılan “Davutoğlu açıkla!” başlıklı basın açıklamasında “Bizim için bu açıklama malumun ilamıdır. 7 Haziran – 1 Kasım arasındaki dönemde ne oldu?” diyerek Davutoğlu’na seslendi.

ARTI TV@ArtiTV_

Suruç katliamından yaralı kurtulan Çağla Seven: Davutoğlu’nun açıklaması bizim için malumun ilanıdır.https://www.youtube.com/watch?v=kqyC3tn7wJs 

Yerleştirilmiş video

31 kişi bunun hakkında konuşuyor

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin basın açıklamasına katılarak şunları söyledi:

O dönemde kendilerini iktidarda tutma amacıyla yürüttükleri strateji neyse onu anlatsın. Bu ülkenin topraklarını cihatçı çetelerin cirit attığı yerler haline nasıl getirdi, bunları itiraf etsin. Bizim acılarımız kendi aralarındaki iktidar mücadelesinin bir aracı değildir. Buna biz izin vermeyeceğiz ve bu sürecin sorumlularının her birinden hesabı bizzat bu ülkenin demokrasi güçleri soracak!

Oya Ersoy

@OyaErsoy

Davutoğlu önce kendilerini iktidarda tutma stratejilerini anlatsın. Bu ülkeyi Cihatçı çetelerin cirit attığı bir ülke haline nasıl getirdiklerini, onlarla nasıl iş tuttuklarını açıklasın.Katliamların hepsinin hesabı verilmeden bu ülke insanca yaşanılacak bir yer olmayacak.

Resmi Twitter'da görüntüle
Oya Ersoy adlı kişinin diğer Tweetlerini gör