DEDEF: Gağan kutlamasında gözaltına alınan üyelerimiz işkenceye uğradı

DEDEF: Gağan kutlamasında gözaltına alınan üyelerimiz işkenceye uğradı

Dersim Dernekleri Federasyonu( DEDEF) İstanbul İnsan Hakları Şubesi’nde yaptığı açıklamayla, İstanbul Gazi Mahallesi’nde Gağan kutlamasında gözaltına alınan genel başkanları ve üyelerinin işkence uğradığını söyledi. DEDEF diğer illerde herhangi bir sorun yaşanmadan kutlanan Gağan’da Gazi Mahallesi’nde yaşanan saldırıyı manidar bulduklarını ifade etti. Açıklamaya Sosyalis Meclisler Federasyonu(SMF) ve HDP ittifak milletvekili Dilşat Canbaz Kaya’da katıldı.

Hasan Şen tarafından okunan açıklamada, İstanbul, Gazi Mahallesi Dersimliler Derneğinin her yıl düzenlediği eskinin uğurlanması ve yeni gelen yıla merhaba anlamı taşıyan  Gağan kutlaması sırasında kutlamaya katılanlara yönelik emniyet güçlerinin saldırması sonucunda  başta Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) genel başkanı Ali Haydar Ben olmak üzere, Gazi Dersimliler  Derneği başkanı Haydar Altun, dernek üyeleri;  Sinan Candan, Zelal Konak, Onur Narin ve Ferit Altınşir darp edilerek  gözaltına alınmış, gözaltında da işkenceye maruz kalmışlardır. Onur Narin ve Ferit Alişir 29 Aralık gece yarısı ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştır. Başkanlarımız ve üyelerimiz ise 29 Aralık’da savcılık soruşturmasının ardından adli kontrol şartı ile salı verilmişlerdir” denildi.

“Saldırılar sistematik hale geldi”

Şen saldırıların sistematik hale geldiğini söyleyerek, “Dersimliler olarak bu ve benzeri uygulamalar ile ilk kez karşılaşmıyoruz. Son aylarda sistematik olarak Dersim kurumlarına, sanatçılarına ve bireylerine baskı, yasaklama, gözaltı ve tutuklamalar hız kazanmış bulunmaktadır” ifadelerinde bulundu.

Şen yaşadıkları saldırıları, “Aylardır üyelerimiz ve yöneticilerimiz gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor. Demokratik eylem ve etkinliklere katılımları yasadışı faaliyetlermiş gibi sunuluyor. Kendi inanç ve geleneklerine uygun yapılmak istenen eylem ve etkinlikler bazen yasaklanıyor, bazen de geçtiğimiz gün Gazi Mahallesi’nde olduğu gibi havaya ateş edilerek, yaşlı, genç, çocuk demeden darp ederek gözaltı saldırısı yapılıyor.  . Gözaltında yoğun bir işkence uygulanıyor” şeklinde anlattı.

“Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar iktidarın güçsüzlüğünün göstergesidir”

Gazi Mahallesi’nde yaşananlar aslında bu ülkede geldiğimiz noktanın kısa bir özetidir ifadelerinde bulunan Şen birçok yerde sorunsuz şekilde kutlanan Gağan’ın Gazi Mahallesi’nde neden yasaklandığını sorguladı. Şen, ‘Gazi Mahallesi’nde yapılan bu yasaklama ve saldırıyı manidar buluyoruz’ dedi.

Şen DEDEF’e yönelik baskılara ilişkin tutumlarına dair ise, “Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar, sansür hepsi kendi korkusunu topluma yaymaya çalışan iktidarın güçsüzlüğünün göstergesidir.Bu yağmanın, yolsuzluğun, sömürünün, savaşın, doğanın talan edilmesi ve çürümüşlüğün odağı olmuş düzene karşı, Dersimliler ve Dersim dostları olarak inancımızı, kültürümüzü, doğamızı, dilimizi ve Dersimi korumaya devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bu vesile ile halkımızı bulunduğu her yerde gağanı kutlamaya çağırıyoruz” sözlerini sarfetti.