Değişim ve Özgürlük Güçleri ile Askeri Geçiş Konseyi anlaştı: Sudan’da yeni parlamenter sistem şekilleniyor

Sudan Özgürlük ve Değişim Güçleri, Askeri Geçiş Konseyi ile anayasanın oluşturulması ve sivil siyasete geçişe dair her noktada anlaşma sağladıklarını duyurdu

Sudan Özgürlük ve Değişim Güçleri, Askeri Geçiş Konseyi ile anayasanın oluşturulması ve sivil siyasete geçişe dair her noktada anlaşma sağladıklarını duyurdu.

Sudan’da diktatörlüğün devrilmesinin ardından cunta iktidara el koymuş ancak kitlesel ve kararlı halk hareketi cuntayı da masaya oturtmayı başarmıştı. Bu müzakerelerden ilk sonuçlar duyurulmaya başlandı.

Marbuta’nın haberine göre Sudan Özgürlük ve Değişim Güçleri, cumartesi günü yapılan basın toplantısında Askeri Geçiş Konseyi ile her noktada anlaşma sağlamaları üzerine parlamenter sistem geçişin aralandığını duyurdu.

Söz konusu sistemin yürütmeye geniş yetkiler vereceğini açıklanırken, bakanlar kurulunun en fazla 20 bakandan oluşacağını aktardı.

Buna göre yasama meclisi üyelerinin yüzde 67’i ve başbakan Sudan Özgürlük ve Değişim Hareketi tarafından seçilecek.

Önceliklerinin barışı sağlamak olduğunu belirten hareket sözcüsü atacakları ilk adımlardan birinin birinin özgürlükleri sınırlayan kanunları değiştirmek olduğunu da ifade etti.

Yüksek yargı meclisi kurulacağını da duyuran Sudan Özgürlük ve Değişim Hareketi en geniş muhalif yapılardan biri.

Sudan Komünist Partisi geçen günlerde öğrenci katliamından sonra müzakerelerden çekildiğini ve sokaklara ineceğini açıklamıştı.