Demirtaş: Cemaat bizi sevmiyordu ama Binali Yıldırım’ı çok seviyordu

Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın dün başlayan beşinci duruşması bugün Ankara Sincan Cezaevi Kampüsü’nde devam etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın beşini duruşmasına bugün devam ediliyor.

Demirtaş’ın Ankara Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen duruşması başladı. Demirtaş duruşmaya, dün olduğu gibi Edirne Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) yoluyla bağlanıyor.

Demirtaş’ın savunması şu şekilde: İlginçtir, o dönemde [2010’lu yılların başları] hakkımızda fezleke hazırlayan savcılar sonradan açığa alındılar, tutuklandılar. Bu bir tesadüf olabilir mi? Emniyetteki Cemaat bağlantılı güvenlik personeli, adliyede de kendileriyle bağlantılı savcılarla çalışıyorlardı. 2012’de bize kumpaslar kurulur ve biz de bunları deşifre etmeye çalışırken Cemaat’in hedefi haline geliyorduk. Peki bu anormal midir? Hayır. Cemaat’in hedefi haline gelmek bizim için anormal değil, çünkü karşı çıkıyorduk. Hem hukukun üstünlüğüne güveniyorduk hem de Cemaat’in devletin bürokrasisine adım adım yerleşmeye çalıştığını görüyorduk. Ve bunu da yüksek sesle ifade ediyorduk.