Demirtaş’ın kendi röportajını okuması “Sakıncalı” bulundu

Tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’a kendi röportajının yer aldığı Evrensel gazetesi “devlet karşıtlığını artırdığı” ileri sürülerek verilmedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, kendi röportajının yer aldığı Evrensel gazetesi verilmedi.

Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir, konuyu Twitter hesabından duyurdu.

Demir şu paylaşımlarda bulundu:

Cezaevlerindeki yasakların boyutları her gün daha ileri bir boyuta taşınıyor. Selahattin Demirtaş’ın 9 Aralık’ta Evrensel’de yayınlanan röportajını içeren sayısı, ‘devlet karşıtlığını’ arttırdığı gerekçesiyle kendisine verilmemiş, kendi röportajını okuması sakıncalı görülmüştür.

Son bir yıldır cezaevlerinin hiçbirinde Kürt medyasına ait gazete, dergi ve yayınlar mahkumlara verilmiyor. Bir haber Hürriyet’te çıkınca serbest, Yeni Yaşam’da çıkınca yasaklama gerekçesi olabiliyor. Bütün cezaevi idarelerinin yasaklama gerekçeleri neredeyse birebir aynı keyfiyette.

Bu gerekçeler AYM tarafından Recep Bekik kararı ile yapısal sorun olarak kabul edildi. Yalnızca iktidara yakın TV kanallarına erişim izni verilen cezaevlerinde artık sadece iktidara yakın gazetelere izin veriliyor. Farklı ve muhalif hiçbir ses ve haber artık cezaevlerine giremiyor

BirGün’deki röportajını okuması da “sakıncalı” bulunmuştu

13 Mayıs 2018’de Demirtaş’ın yazılı sorularına verdiği yanıtlardan oluşan röportaj gerekçe gösterilerek BirGün gazetesinin ilgili sayısı Demirtaş’a verilmemişti.

Edirne Cezaevi Eğitim Kurulu’nun yaptığı 14 Mayıs 2018 tarihli toplantıda alınan kararda, BirGün gazetesinde Demirtaş’ın söyleşisinin bulunduğu sayfaya atıfta bulunuldu ve “Kurum çalışanları hakkında yalan ve karalayıcı haber yaparak kurum çalışanlarının töhmet altında bırakıldığı” belirtildi.

Kararda, “Kurum güvenliğini tehlikeye düşüren veya müstehcen haber, yazı, fotoğraf ve yorumları kapsayan hiçbir yayın hükümlüye verilmez” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca söz konusu gazete sayısının Demirtaş’a verilmemesi şu hükümden yola çıkılarak gerekçelendirildi:

“Mahkemelerce yasaklanmamış olsa bile, kurum güvenliğini tehlikeye düşürdüğü veya müstehcen haber, yazı, fotoğraf ve yorumları kapsadığı eğitim kurulu kararı ile tespit edilen hiçbir yayının kuruma kabul edilmeyeceği…”

TIKLAYIN – Demirtaş’a Kendi Röportajı “Sakıncalı” Bulundu